BUKUREŠŤ – Predstavitelia siedmich krajín, ktoré sa majú čoskoro stať členskými štátmi Severoatlantickej aliancie, v sobotu vyjadrili prianie, aby Spojené štáty americké a Európa pokračovali vo vzájomnej spolupráci aj napriek nezhodám pre Irak.
„Znovuzjednotená Európa by nemala ísť proti Spojeným štátom. Na druhej strane Spojené štáty by sa nemali vzdávať transatlantickej spolupráce,“ vyhlásil v rumunskom Snagove slovenský premiér Mikuláš Dzurinda.
Premiéri Bulharska, Estónska, Lotyšska, Litvy, Rumunska, Slovenska a Slovinska sa v piatok zišli na dvojdňovom neformálnom stretnutí, aby diskutovali o úlohách ich krajín v rozšírenej aliancii.
Premiéri sa zhodli, že nové členské krajiny NATO a únia sa budú v budúcnosti usilovať o posilňovanie transatlantických vzťahov, povedal predseda lotyšskej vlády Einars Repse. Premiéri sa tiež zaviazali k vzájomnej podpore pri ratifikácii prístupových protokolov a prisľúbili, že budú podporovať integračné ambície ostatných kandidátskych krajín z Vilniuskej desiatky, teda Albánska, Chorvátska a Macedónska. (sita)