BRUSEL – Pred niekoľkými týždňami vyzeral britský premiér Tony Blair vo svojej vojnovej úlohe po boku Američanov ako čierna ovca v európskom stáde. Teraz sa k nemu stále viac upierajú nádeje EÚ ako k jedinému politikovi, schopnému ovplyvniť uvažovanie Bieleho domu o povojnovom usporiadaní v Iraku.
Diplomati v Bruseli priznávajú intenzívnu diplomatickú aktivitu medzi Parížom a Berlínom na jednej strane a Londýnom na druhej. Cieľom je zvolať konferenciu OSN o budúcnosti Iraku, z ktorej má vzniknúť akási dočasná iracká vláda.
Európa sa tak snaží posilniť tábor, reprezentovaný v americkej administratíve ministerstvom zahraničia a časťou poradcov v Bielom dome proti „jastrabom“ z Pentagonu, podporovaných mnohými kongresmanmi, napísal denník Financial Times.
Povojnová dočasná vláda bude nielen Irak riadiť, ale tiež rozhodovať o zákazkách na obnovu krajiny. Jeden z protagonistov „jastrabieho“ krídla v USA Richard Perle vyvolal minulý týždeň poplach týmto výrokom: „Vzhľadom na to, že ste sa nezapojili do klubu (vojenská koalícia proti Iraku), nie je dôvod, prečo by ste tam mali chodiť na večeru.“
Vzápätí Snemovňa reprezentantov schválila dodatok k uzneseniu o navýšení vojenského rozpočtu pre Irak, v ktorom sa hovorí, že firmám z krajín, ktoré sa postavili proti návrhu americkej rezolúcie v BR OSN, nesmú byť prideľované kontrakty v rámci rekonštrukcie Iraku. Spomína sa Francúzsko, Nemecko, Rusko, Čína a Sýria.
KAREL BARTÁK, čtk