Veterán vietnamskej vojny bojoval už v prvej vojne v Perzskom zálive v roku 1991. Po jej skončení viedol humanitnú pomoc pre státisíce kurdských utečencov na severe Iraku. „Našou úlohou bolo zachraňovať životy a zachraňovali sme ich, odviedli sme dobrú prácu,“ povedal podľa agentúry Reuters Garner.
Po 12 rokoch si Pentagon povolal už 64-ročného Garnera opäť. Jeho oficiálny titul je riaditeľ úradu na obnovu a humanitnú pomoc povojnového Iraku, ale médiá preferujú neoficiálne a kratšie tituly, napríklad budúci iracký prezident, kráľ či šerif Bagdadu.
Oficiálne sa o zložení prvej irackej vlády po skončení vojny ešte vedú spory. Aj preto sedí Garner a údajne niekoľko stoviek ďalších Američanov, ktorí by sa mali podľa Washingtonu ujať prechodnej správy nad Irakom, v luxusnom hoteli a na svoje nasadenie ešte len čakajú. Garner však pracuje. „Máme tri úlohy: pomoc obyvateľstvu, obnova krajiny a príprava civilnej správy a vlády,“ povedal pre agentúru AP jeho hovorca Nathan Jones.
Už teraz nemá Jay Garner jednoduchú pozíciu. Iracká opozícia, tá domáca, ale i v zahraničí varuje: obyvatelia Iraku nebudú počúvať vládu, ktorú vedie niekto z americkej armády. „Podľa toho, čo sme počuli, chcú Spojené štáty vojenskú vládu s irackými poradcami,“ povedal Iračan, žijúci v exile v Londýne. „Dúfam, že Američania postrehli, že takto si Iračanov na svoju stranu nezískajú.“
Garnerovu povesť spochybnil nedávno aj britský týždenník The Observer. Tvrdí, že Garner má väzby na americký zbrojný priemysel a sám je prezidentom zbrojárskej spoločnosti SY Coleman so sídlom vo Virginii. Tá je filiálkou skupiny L-3 Communications, ktorá spolupracovala na výrobe protiraketového sytému Patriot používaného v Iraku, ako aj ďalšieho obdobného systému Arrow.
The Observer citoval odborníka na americkú armádu Davida Armstronga, podľa ktorého sa „zdá nevhodné prejsť z úlohy dodávateľa vojenského materiálu, ktorý, aj keď je obranný, je kľúčový pre úspech amerických operácií v Iraku, do administratívnej a humanitárnej úlohy“.
Garner má blízko k „jastrabom“ v americkej administratíve, ako sú minister obrany Donald Rumsfeld, jeho námestník Paul Wolfowitz či viceprezident Dick Cheney.
„Idem na chvíľu preč. Urobím malú službu Donaldovi Rumsfeldovi,“ povedal nedávno americkej tlači sám Garner, ktorý má jednu dcéru, manželku Connie a miliónový dom na rodnej Floride. (mim)