
Z áut tvoriacich konvoj ostali len trosky. FOTO - REUTERS
Americko-kurdský konvoj sa pokojne uberal cestou asi 50 kilometrov od Mosulu, keď sa stal terčom paľby z amerických rakiet. Po ďalšom prípade „priateľskej paľby“ ostalo najmenej 12 mŕtvych Kurdov, 4 Američania a 45 zranených. Medzi zranenými bol aj šéf zahraničného spravodajstva britskej stanice BBC John Simpson. Strela dopadla len pár centimetrov od miesta, kde sedel. Jeho kurdský tlmočník pri útoku zahynul. Len čo sa prach po výbuchu usadil, Simpson sa spojil satelitným telefónom s londýnskou redakciou.
„Je to nešťastie. Bol som v konvoji desiatich aut, mierili sme k miestu, ktoré bolo len nedávno dobyté,“ začal Simpson svoj prenos, odrazu prerušený výkrikom. „Buďte ticho! Vysielam!“ Vzápätí sa jeho hlas utíšil. „Krvácam?“ spýtal sa vojaka. „Áno pane, ste zranený.“ „Myslel som si že ma chcete zastaviť,“ vysvetľoval Simpson vojakovi svoj zvýšený hlas. „Myslím, že mám len kúsok šrapnelu v nohe. To je v poriadku - ďakujem vám.“
Po chvíli správa pokračovala. „Napočítal som 10 či 12 mŕtvych tiel. Bolo to americké lietadlo - videl som padať bombu pár stôp odo mňa.“
Vážne zranený je aj mladší brat šéfa Demokratickej strany Kurdistanu Masúda Barzániho. Večer Američania pripustili, že ich lietadlá na Američanov a Kurdov zaútočili omylom.
Simpson neskôr doplnil svoju správu informáciou, že krátko pred útokom veliteľ amerických jednotiek v konvoji zaregistroval iracký tank vzdialený vyše kilometra, ako páli na kolónu. Požiadal teda letecké jednotky, aby tank zneškodnili. (zo)