BRATISLAVA – So svojimi zamestnávateľmi sa na Slovensku ročne súdi viac ako tritisíc ľudí. Najčastejšie preto, že nedostali výplatu, zamestnávateľ za nich nezaplatil odvody do fondov, či keď majú pocit, že ich neoprávnene vyhodil z práce.
V zahraničí je situácia iná. Zamestnanci sa čoraz častejšie súdia pre rôzne formy diskriminácie – rasovú, náboženskú, sexuálnu. U nás sa napríklad Rudolf Kubica z Krajského inšpektorátu práce v Žiline stretol len s jediným prípadom sťažnosti na diskrimináciu. Ukázalo sa podľa neho, že išlo o pomstu neúspešnej uchádzačky o zamestnanie.
Hoci je veľká časť zamestnancov pri súdoch so zamestnávateľmi úspešná, mnohí sa sporov boja – nechcú prísť o miesto. „Až 99 percent ľudí sa sťažuje, až keď dostane výpoveď,“ hovorí Kubica.
Odborári tvrdia, že postavenie zamestnancov sa v poslednom období zhoršilo. „Zamestnanec má po novelizácii Zákonníka práce voči zamestnávateľovi menej výhodné postavenie,“ tvrdí právnik Peter Ondruška z Konfederácie odborových zväzov.
Šéf Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Milan Ľach je presvedčený, že zákony ochraňujú záujmy zamestnancov dostatočne. Víta aj zmeny v Zákonníku práce: „Globalizácia si bude vyžadovať väčšiu pružnosť v uzatváraní a rozväzovaní pracovného pomeru.“ Zjednodušenie údajne vyžadujú aj zahraniční investori.
V krajinách Európskej únie je na rozdiel od nás samozrejmé, že odbory bezplatne poskytujú právnu pomoc svojim členom. „Pokladajú to za jednu zo svojich prvoradých povinností. Ako inak sa môžu členovia presvedčiť, že chránia ich záujmy,“ hovorí bývalá ministerka práce Oľga Keltošová, ktorá pôsobila aj v Medzinárodnej organizácii práce.
Naše odbory tvrdia, že na právnikov nemajú dosť peňazí. Výhodu majú len členovia väčších odborových zväzov: „Majú svojich právnikov a tí môžu zastupovať ich členov pred súdom v pracovno-právnych sporoch,“ povedal Ondruška.
Najhoršia situácia je u malých zamestnávateľov. „Nepoznajú svoje povinnosti,“ hovorí Kubica. Na prvom mieste v porušovaní zákonov sú obchody, reštaurácie, poľnohospodárstvo, priemyselná výroba a stavebníctvo.