Rok 2000 bol na svetových akciových trhoch divoký a za posledné desaťročie najhorší. Po tom, ako na začiatku roku ceny akcií všade vo svete zaznamenávali rast, na konci roka väčšina významných burzových indexov skončila na úrovni nižšej ako na začiatku roka 2000.
Minulý rok sa na akciových trhoch začal optimistickou náladou, investori masívne nakupovali akcie. V marci sa však situácia otočila, keď prepad na svetových trhoch prebiehal vo dvoch fázach. „Najprv praskla bublina vysokých cien akcií technologických firiem, médií a telekomunikácií, keďže sa ukázalo, že vysoké ohodnotenie týchto firiem je neudržateľné. V druhej polovici roka sme tu mali spomalenie rastu americkej ekonomiky,“ povedal pre Financial Times Theodore Varelas, analytik z ABN Amro.
Americký index Dow Jones skončil na konci minulého roku na úrovni o 5 percent nižšej ako pri otvorení trhu na začiatku januára, čo je najhorší vývoj za posledných dvadsať rokov. Oveľa horšie však skončil index Nasdaq, ktorý je zložený hlavne z technologických akcií. Od svojho historického maxima, ktorý Nasdaq dosiahol na začiatku marca minulého roku, sa prepadol do konca roka o 50 percent a skončil na úrovni o 40 percent nižšej, ako bola tá, pri ktorej minulý rok začínal. Porovnateľný prepad zažili aj na burze v Južnej Kórei a na Taiwane.
Najlepšie výsledky medzi rozvinutými krajinami dosiahla v minulom roku dánska burza v Kodani, ktorá sa môže pýšiť trojpercentným medziročným rastom svojho hlavného indexu. O niečo horšie skončilo Švajčiarsko s dvojpercentným rastom. Londýnska, frankfurtská a parížska burza zaznamenali približne desaťpercentný pokles svojich kľúčových akciových indexov.
Rozdiel medzi Európou a Spojenými štátmi je len v tom, že proces rastu a následného prepadu bol na starom kontinente ostrejší. Je to tým, že za šesť mesiacov európske akcie vzrástli porovnateľne ako americké za osemnásť, pričom následne na oboch kontinentoch začali padať ceny. Podobný scenár prebehol aj v Ázii, až na Čínu, kde akciový index dosiahol viac ako tridsaťpercentný medziročný rast. GABRIEL KÁDASI