Maďarský nositeľ Nobelovej ceny za literatúru v roku 2002 Imre Kertész kritizoval antiamerikanizmus v Nemecku. Na medzinárodnej konferencii v Berlíne vyhlásil, že v nemeckom hlavnom meste sa v posledných týždňoch demonštruje oveľa viac proti Spojeným štátom, než proti „hrôzostrašnému diktátorovi Saddámovi Husajnovi“. Aj Imre Kertész je proti vojne. Napätie medzi Nemeckom ako odporcom vojny a Spojenými štátmi ho však znepokojuje. Medzi oboma totiž hrozí podľa neho príliš rýchlo „vypovedanie starého priateľstva“.
Imre Kertész, ktorý prežil holokaust, má z Berlína rozporné pocity. Oceňuje, že metropola nezamlčuje svoje niekdajšie „desivé stránky“ z minulosti. Ale keď tak rýchlo ľudia vyrážajú do ulíc protestovať proti USA, pýta sa, kde zostala nadšená nálada z roku 1963, keď do vtedy rozdeleného mesta prišiel prezident John Kennedy a z vďačnosti za prijatie po nemecky povedal: „Ja som Berlínčan.“ A Imre Kertész sa pýta: „Boli to vtedy iné Spojené štáty než tie terajšie?“
Nemecký spisovateľ Günther Grass, laureát Nobelovej ceny za literatúru v roku 1999, zasa obvinil Spojené štáty z páchania vojnových zločinov v Iraku a prirovnal amerického prezidenta Georgea W. Busha k lídrovi teroristickej siete al-Káida Usámovi bin Ládinovi. Günter Grass v rozhovore pre televíznu stanicu N-TV povedal, že medzinárodné spoločenstvo sa poučilo z norimberských procesov s nemeckými nacistami a musí začať stíhať predstaviteľov Spojených štátov za ich postup vo vojne v Iraku. „Spojené štáty páchajú čoraz viac vojnových zločinov. USA musia dnes sedieť na lavici obžalovaných,“ tvrdí.
Podľa Grassa sa aj slovník prezidenta Busha približuje slovníku používanému bin Ládinom. „Obaja urobili z Boha rukojemníka v snahe ospravedlniť svoje hrozné ciele,“ vyhlásil. (čtk, dpa)