
Americkí vojaci sedia na veži tanku Abrams po ukončení bojov o letisko Saddáma Husajna. FOTO - ČTK/AP
Američania najprv ovládli hlavné budovy letiska, irackí vojaci sa však dlho držali v iných budovách a v okolí pristávacích plôch. „Letisko ovládame. Je to rozsiahly areál s niekoľkými budovami, ktorý ešte potrebuje dočistiť, ale je náš,“ povedal agentúre Reuters veliteľ ženijnej brigády 3. americkej pešej divízie plukovník John Peabody.
Američania museli navyše odraziť prudký protiútok irackých tankových jednotiek, pri ktorom mnoho strojov zničili. V bojoch o letisko padlo aspoň 400 irackých vojakov a spojenci ukoristili alebo zničili viac ako tridsať diel, niekoľko obrnených transportérov a najmenej dva tucty nákladných áut. O stratách na americkej strane zatiaľ nie sú žiadne správy.
Letisko čerstvo ovládnuté spojencami postavila v roku 1982 francúzska firma. Má dve 3300 metrov dlhé pristávacie plochy, tri terminály pre cestujúcich a kapacitu 7,5 milióna cestujúcich ročne. V rokoch 1990 až 2000 však bolo pre medzinárodné sankcie uzavreté. Pri jeho vchode sa na mramorovom podstavci skvel obrovský portrét prezidenta Saddáma Husajna. Americký generál hneď po obsadení priestoru oznámil, že ho z letiska Saddáma Husajna premenovali na letisko Bagdad.
Obsadenie letiska má zatiaľ skôr symbolický význam. Časom však môže byť dôležité aj z vojenského hľadiska a pomôcť napríklad pri zásobovaní spojeneckých jednotiek bojujúcich o Bagdad. Pred tým je však potrebné zaistiť jeho širšie okolie, aby na ňom mohli bezpečne pristávať aj zraniteľné dopravné lietadlá, proti ktorým by Iračania mohli nasadiť ďalekonosné delá alebo protiletecké rakety.
Boje o letisko vystrašili obyvateľov žijúcich v jeho okolí, ktorí vo veľkom počte opustili svoje domovy a smerovali do stredu Bagdadu.
(pm, čtk)