FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
noch za chemickými závodmi má záhradky asi 1800 ľudí.
„Každý záhradkár musí byť svojím spôsobom fanatikom, je to len záľuba. Odreagúva sa, žije s prírodou, so stromčekmi, ktoré si vypiple. Veľa úžitku z toho nie je, len radosť,“ hovorí Pavol Pataj z Komárna, šéf jednej zo základných organizácií Slovenského zväzu záhradkárov.
Sezóna sa rozbehla v prímestských záhradkárskych oblastiach, aj záhradách pri domoch na vidieku. „U nás je už sezóna v plnom prúde. Tí, čo majú čas a sú zdraví, utekajú ráno alebo večer do záhradky, dôchodcovia sú tam celé dni,“ hovorí Pataj.
Sťažuje sa, že slovenskí záhradkári starnú: „Kedysi zakladali záhradkárske osady najmä mladí, ale tí dnešní už o záhradkárčenie záujem nemajú. Ale je to aj tak, že nové osady už niet veľmi kde vytvárať.“
Pri nových domoch na vidieku, ktoré si stavajú mladé rodiny, rastie väčšinou tráva a v prímestských záhradkárskych osadách vidieť najmä starších ľudí. Priemerný vek záhradkára bol v roku 2001 podľa Štatistického úradu 66 rokov.
Relax či úžitok?
Životný štýl najmä vo väčších mestách sa mení a mnohým už na záhradkárčenie nezostáva čas. „Mne záhradka strašne chýba, ale keby som ju mala, nestíhala by som. Zamestnávatelia vyžadujú od ľudí, aby boli čo najviac v práci,“ hovorí niekdajšia záhradkárka Anna, ktorá sa z rodinného domu so záhradou v Banskej Bystrici presťahovala do bratislavského paneláku. „Bez záhradky už akosi nevnímam jar. Príde koniec zimy a odrazu je leto. Keď sme mali záhradu, videla som, ako po zmiznutí snehu rozkvitne každý kvet, teraz v panelákovom sídlisku je to iné.“
Pataj hovorí, že záhradkári žijú ticho, pokojne, nenápadne. Nezáhradkárčia preto, aby ušetrili na zelenine a ovocí, ktoré si sami vypestujú. „Ušetriť sa ani veľmi nedá. Vypestujeme si síce niečo, ale v prímestských osadách, kde sú štvorárové záhradky sa naozaj nedajú urobiť zásoby na celú zimu. Poznám pedantov, ktorí si presne píšu, koľko peňazí dajú za semienka, vodu, elektrinu a koľko vypestujú. Podľa cien zeleniny a ovocia na trhu si prepočítavajú, či sú ziskoví, ale myslím, že ak sú, tak len málo,“ hovorí.
Ceny sa dvíhajú
„Vlani stáli zemiaky na sadenie okolo štrnásť, pätnásť korún, tento rok som kupoval po sedemnásť. Sadenice kvetov - pelargónií, stáli vlani 119 korún, teraz 169. Sadenice paradajok a paprík sa ešte nepredávajú, tak ich ceny neviem. Ale semienka stoja zhruba rovnako, len sa zmenšuje obsah vo vrecúšku. Pred troma rokmi som kupoval cukiny a vo vrecúšku bolo tridsať semien. Tento rok od rovnakého výrobcu za zhruba rovnakú cenu je vo vrecúšku šesť semien,“ hovorí majiteľka domu so záhradkou na Záhorí v Plaveckom Štvrtku.
Pestovaním v záhradke sa veľa ušetriť nedá, ale je to praktické: „V lete netreba ísť do mesta na trh. Stačí vybehnúť do záhrady, vytrhnúť zeleninu a variť. Ale keby sme mali chodiť do inej záhradky mimo domu, tak by sme to asi nerobili. My pestujeme zeleninu len preto, že je pôda pri dome. Všetko sa minie ešte čerstvé v lete, na zimu ostanú iba zemiaky. Možno by sa dal hrášok zmraziť, ale my to nerobíme. Tí, čo majú veľké záhradky, možno ušetria, ak ich intenzívne obrábajú,“ hovorí záhradkárka.
V posledných rokoch stúpajú aj ceny záhradkárskych potrieb. Niektoré postreky zdraželi o tristo percent. Väčšie balenia sú síce cenovo výhodnejšie, ale pre záhradkárov zbytočne veľké. Výrazne stúpli napríklad aj ceny postrekovačov. Dvanásťlitrový talianskej výroby stojí 1400 korún.
Pomaly idú hore aj ceny záhradiek. V okolí Komárna stojí štvorárová záhradka okolo 150-tisíc, záhradka s chatkou aj 250-tisíc. Kupcov ale veľa nie je. Obchod s prímestskými záhradkami stojí aj v Bratislave - aj preto, že niektoré sú pridrahé. Napríklad v Podunajských Biskupiciach je momentálne na predaj záhradka (síce dosť veľká) s chatkou za 1,7 milióna.
Ako je to indeTesne pred Viedňou je veľká záhradkárska osada, kvôli ktorej býva od jari do jesene výpadovka preplnená migrujúcimi záhradkármi. Niektorí starší ľudia sa v lete aj sťahujú z viedenských sídlisk do záhradných chatiek a byty v meste prenajímajú. Víkendy v záhradkách radi trávia aj Nemci a Holanďania.
Záhradkári v osadách
2000 2001
Počet členov zväzu záhradkárov 120 705 116 586
Počet základných záhradkárskych organizácií 1980 2002
Najviac členov - Bratislava mesto 9149 8962
(Zdroj: Slovenský zväz záhradkárov)