
Ladislav Pittner vchádza do Prezidentského paláca, kde ho Rudolf Schuster vymenoval za riaditeľa SIS. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Pittner poďakoval za vymenovanie a povedal, že je to preňho veľký záväzok, „ktorý očakáva verejnosť, ale aj naši zahraniční spojenci. Budem konať tak, aby som tieto očakávania splnil“. SDKÚ včera požiadal o pozastavenie členstva v strane.
Prezident Pittnerovi pripomenul, že do funkcie nastupuje v období pred vstupom Slovenska do NATO a Európskej únie: „Žiadam vás, aby sa nikdy neopakovali veci, ktoré sa v minulosti v SIS stali. Myslím predovšetkým na odpočúvanie politikov, ale aj iných občanov. Myslím na sledovanie politikov alebo občanov bez rozhodnutia súdu.“
Dzurinda povedal, že Pittner je dosť skúsený na to, aby vedel, čo má v službe urobiť ako prvé. „Nič také dramatické sa v SIS nekoná, aby sme šprintovali za prvými opatreniami.“
Pittner odmietol povedať, kedy odvolá bývalého novinára Petra Tótha z miesta šéfa kontrarozviedky, čo od neho očakávajú koaličné strany. „To je vec vnútorná, o tej nebudem informovať verejnosť.“
Riaditeľ SIS povedal, že je nevyhnutné, aby spolu silové rezorty spolupracovali. Odpovedal tak na otázku, či zlepší vzťahy SIS s Národným bezpečnostným úradom.
Pittner už hovoril s vedením služby. Podľa stanoviska SIS sa nový riaditeľ v najbližších dňoch oboznámi s jej fungovaním. „SIS pripraví koncepčné dokumenty, v ktorých vytýči hlavné smery pôsobenia spravodajskej služby pri ochrane ústavnosti a bezpečnosti Slovenska,“ píše služba.
Pittner povedal, že služba pod jeho vedením nebude mať problém splniť prístupové kritériá do Severoatlantickej aliancie či už z hľadiska personálnej politiky alebo praktickej spravodajskej činnosti.
Na otázku, či sa stihnú prípadné zmeny do 90 dní - lehoty, ktorú nám dala aliancia na zlepšenie ochrany utajovaných skutočností, premiér povedal, že „nič dramatické v tejto oblasti nehrozí“. (mož)