BRATISLAVA – Zamestnanec dostane budúci rok za prvé tri dni práceneschopnosti len 18 percent svojho platu. V ďalších dňoch 55 percent. Ten, kto zarába viac, dostane vyššie nemocenské ako doteraz, človek s podpriemerným platom naopak menej. Tento návrh schválila v stredu vláda.
Zmení sa aj to, že prvých desať dní bude chorému jeho nemocenské vyplácať jeho zamestnávateľ, až potom Sociálna poisťovňa.
Tento nový spôsob má prinútiť podniky, aby strážili svojich zamestnancov, či sú naozaj chorí. Dnes sa často stane, že najmä ľudia s nižším príjmom zneužívali systém a ostávali doma na PN. Tí, ktorí zarábajú lepšie, si radšej vyberajú dovolenku, lebo počas choroby dostávajú len malú časť z platu.
Výška nemocenského bude aj naďalej ohraničená. Tá najvyššia sa bude rovnať 1,5 násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve.
Ak poslanci schvália novú koncepciu, tak firmám klesnú nemocenské odvody z 3,4 na 1,4 percenta. Zamestnanci s priemerným platom by mali naďalej platiť rovnaké odvody ako doteraz.
Tí, ktorí majú vyššie príjmy, však budú platiť nižšie odvody ako doteraz. Zníži sa totiž najvyšší vymeriavací základ na výpočet nemocenského poistenia, a to na 1,5 násobok priemernej mzdy.
Podľa súčasného modelu zamestnanec dostával za prvé tri dni práceneschopnosti nemocenské vo výške 70 percent čistej dennej mzdy, počas ďalších dní choroby dostával 90 percent mzdy. Maximálne to však bolo za prvé tri dni 245 korún a počas ďalších dní 315 korún.
Zamestnanec s hrubou mzdou 8000 korún dostáva dnes za prvé tri dni práceneschopnosti 245 korún a počas ďalších dní 315 korún. Podľa nového modelu by mal dostávať počas prvých troch dní 72 korún, počas ďalších dní 220 korún.
Zamestnanec s príjmom 21 000 korún dnes dostáva počas choroby rovnako ako keby mal príjem 8000, hoci platí vyššie nemocenské poistné. Ak by fungoval nový model, dostával by počas prvých troch dní 189 korún a počas ďalších dní už 577 korún. Rovnakú sumu by dostávali aj zamestnanci s vyššími príjmami.