Mníchov 4. apríla (TASR) - S patričnou dávkou sebavedomia oznámil poľský premiér Leszek Miller, že parlamentné voľby v Poľsku by sa mali konať o rok skôr. Málokto však verí, že sa mu podarí udržať sa pri moci skutočne až do roku 2004. Jeho vláda je menšinová a momentálne pomery v Sejme nenaznačujú, že by si Millerov Zväz demokratickej ľavice (SLD) dokázal nájsť koaličného partnera, komentuje najnovšie udalosti na poľskej vnútropolitickej scéne dnešné vydanie nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung.
Miller bol v minulosti vysokým komunistickým funkcionárom - a zdá sa, že myslením ním aj zostal, konštatuje SZ.
Podstatný dôraz dáva na stranícku disciplínu, v rekordnom tempe sa lúči s ministrami - za posledných 15 mesiacov ich vymenil už deväť, do vedúcich funkcií pretláča svojich známych a v privatizácii sa viac ako na vecnú kompetenciu spolieha na rôzne zákulisné ťahy.
Denník pripomína, že členom komunistickej nomenklatúry bol aj prezident Aleksander Kwasniewski, ten však už dávno pochopil, že v dnešnom Poľsku možno vládnuť len na základe širokej dohody všetkých zúčastnených. Zrejme aj toto je jeden z dôvodov, prečo prišlo k otvorenému konfliktu medzi poľským prezidentom a premiérom.
Obaja štátnici však dali napokon hlavy dokopy a vyhlásili, že všetky sily je potrebné skoncentrovať momentálne na jeden cieľ, a tým je vstup Poľska do Európskej únie. O tejto historickej udalosti by mali Poliaci rozhodnúť už o 10 týždňov. Krajina si teda nemôže dovoliť nijaký spor medzi vedúcimi predstaviteľmi postkomunistov, ktorí sa spomedzi všetkých politických zoskupení snažia o prozápadnú orientáciu svojej krajiny najenergickejšie.
Aká to však irónia dejín - niekdajší komunisti sa spoliehajú, že pripravované všeľudové hlasovanie podporí aj pápež Ján Pavol II., uzatvára SZ.