Londýn 4. apríla (TASR) - Koaličné vojská sú už pred bránami Bagdadu a začína sa zápas o kontrolu mesta. No neočakávajte reprízu Berlína 1945, píše o pravdepodobnej taktike vojsk pod vedením Američanov Charles Heyman, šéfredaktor renomovaného britského časopisu o obranných otázkach Janeďs Defence v článku pre denník Times. V roku 1945 päťmiliónovým Berlínom prehrmeli dva milióny sovietskych vojakov. Odhaduje sa, že v bojoch o metropolu Nemecka zahynulo odhadom od 700.000 do 1.200.000 ľudí.
Je takmer nepredstaviteľné, že by sa niečo také opakovalo v Bagdade. Američania si nemôžu dovoliť toľko civilných obeti, lebo by "prehrali mier".
Koalícia totiž nebojuje len proti vojakom brániacom Bagdad, ale aj o priazeň svetovej i domácej verejnej mienky a o srdcia a mysle Iračanov. Okrem toho by pri takomto prepade hrozil vysoký počet obetí aj v radoch koaličných vojakov, čo by bola politická katastrofa pre amerického prezidenta Georgea W. Busha aj britského premiéra Tonyho Blaira. Čo sa teda bude diať v najbližších týždňoch, pýta sa v denníku Times Charles Heyman? Odpoveďou na bagdadský problém bude podľa neho takmer určite "mierny" prístup. Koaličné jednotky musia mesto obkľúčiť a postupne obsadzovať predmestia jedno za druhým. Musia uskutočniť rad náletov na vybranú štvrť, aby sa odpor znížil na prijateľnú úroveň a potom túto oblasť zabezpečiť veľkým počtom vojakov.
To si podľa Charlesa Heymana vyžiada čas a môže to trvať veľa týždňov, možno až do leta. Veľa civilistov z Bagdadu zrejme odíde, čo pomôže pri udržiavaní počtu obetí na nízkej úrovni, uvádza sa záverom v Times.