Hanoj 4. apríla (TASR) - Je to úplne iný štát, iná vojna a iná oblasť, a predsa sa americký veterán Chuck Searcy pri pohľade na správy z Iraku nemôže zbaviť nepríjemného pocitu, že to už videl.
Searcy, ktorý bojoval vo vietnamskej vojne ako špecialista vojenskej výzvednej služby a v súčasnosti žije v Hanoji a zaoberá sa charitatívnou činnosťou, sa podľa vlastných slov obáva, že USA v Iraku opakujú niektoré z chýb, akých sa dopustili vo Vietname.
Americkí veteráni vietnamskej vojny, ktorí žijú v metropole komunistického Vietnamu, sú viac-menej kritickí voči zapojeniu sa USA do konfliktu s 58.000 americkými obeťami na životoch a viac než miliónom obetí na strane vietnamských civilistov. Väčšina veteránov sa rovnako kriticky pozerá na novú vojnu v Iraku.
Len máloktorí z nich sa zhodujú s irackým prezidentom Saddámom Husajnom, ktorý vyhlásil, že Irak sa stane druhým Vietnamom, no všetci vidia podobnosti medzi postojom administratívy prezidenta Georgea W. Busha a politikou USA v súvislosti s Vietnamom.
"Myslím si, že sa dopúšťame jedného kolosálneho omylu, ktorý sa nám pravdepodobne vypomstí na dlho," tvrdí bývalý člen amerických námorných jednotiek John Lancaster. "Jednou z podobností sú arogantní ľudia na špici, ktorí majú minimálnu medzinárodnú podporu pre ich rozhodnutia. Nemyslím si, že existujú ďalšie zhody, no táto je obrovská," dodal.
Lancaster zažil dôsledky vojny na vlastnej koži, keďže pri jednej z bitiek v roku 1968 prišiel o cit v oboch nohách. Odvtedy sa zaoberá charitatívnou činnosťou v prospech vietnamských obetí vojny.
Ďalší veterán - Steve Sherlock - vidí paralelu medzi Vietnamom a Irakom v tom, že Bushova administratíva a Pentagón podcenili iracký odpor voči americkým jednotkám - rovnako ako americké velenie na začiatku vietnamskej vojny prekvapilo, že ich obyvateľstvo nevítalo ako záchrancov pred komunizmom.
"Takmer v každom štáte na celom svete by obyvateľstvo povstalo proti invázii, a to bez ohľadu na povesť svojho vodcu či vznešených cieľov vojsk, snažiacich sa o inváziu. Na to človek nemusí byť špičkový vedec, aby to pochopil. Nie som pacifista, ale myslím si, že vojna by mala byť poslednou možnosťou, a nie prvou," dodáva Sherlock.
Searcy tvrdí, že Bushova administratíva zveličila ohrozenie USA zo strany Saddáma Husajna - rovnako ako nafúkla krutosť útoku na americkú vojnovú loď blízko severného Vietnamu. Len vďaka tomu sa prijala rezolúcia umožňujúca americkému prezidentovi poslať do Vietnamu jednotky bez toho, aby Kongres vypovedal vojnu.
"Situácia môže byť v mnohom odlišná, no politické zhody sú pomerne jasné. Ide o politiku, založenú na zúženom pohľade na svet a na istej dávke americkej arogancie," kriticky hodnotí Searcy americkú zahraničnú politiku.
Po najnovších udalostiach v Iraku sú americkí veteráni z Hanoja čoraz viac skeptickí: "Dúfam, že sa mýlim, no podľa mňa budú v Iraku veľmi dlho. Nemyslím si, že sa to skončí po páde Bagdadu," odhaduje Sherlock.
"Ja len dúfam, že sa nám to podarí skončiť a vypadnúť odtiaľ," pripája sa Lancaster. "Je mi ľúto všetkých mužov a žien v armáde, od ktorých žiadajú, aby položili život za pomýlenú zahraničnú politiku a zabili pri tom množstvo nevinných ľudí".