Washington 4. apríla (TASR) - Americký Senát dnes schválil približne 80 miliárd dolárov na financovanie vojny v Iraku, odmenenie kľúčových spojencov, podporu boja s terorizmom, ako aj na pomoc americkým leteckým spoločnostiam. V krátkom čase by o návrhu mala hlasovať aj Snemovňa reprezentantov.
Pre potreby Pentagónu je určených asi 62 miliárd dolárov a zhruba osem miliárd Washington rozdelí najvernejším spojencom. Podľa predchádzajúcich správ z tohto týždňa by SR získala šesť miliónov dolárov.
Časť sumy by mala byť využitá aj na nahradenie satelitmi navádzanej munície, vytvorenie tribunálu, ktorý by sa zaoberal zločinmi spáchanými irackým prezidentom Saddámom Husajnom na jeho vlastnom národe, i na posilnenie vnútornej bezpečnosti USA.
Americký prezident George W. Bush 24. marca prvýkrát zverejnil svoj odhad výdavkov USA na vojnu v Iraku, keď požiadal Kongres o 80 miliárd USD na financovanie vojny proti Saddámovi Husajnovi. V Kongrese sa očakával odpor proti Bushovmu návrhu. Demokrati totiž týždeň predtým napadli americkú vládu, ktorá sa doteraz zdráhala predložiť odhady o výdavkoch na vojnu. Podľa nepotvrdených správ vychádza Biely dom pri krátkej vojne z nákladov medzi 60 a 95 miliardami dolárov. Oficiálne sa pred začatím vojny počítalo s výdavkami na úrovni 60 miliárd dolárov. Bushov bývalý hospodársky poradca Lawrence Lindsey hovoril dokonca o 100 miliardách dolárov na vojnu.
Experti odhadli dva mesiace trvajúcu vojnu na minimálne 40 miliárd dolárov. Každý dodatočný deň by stál 500 miliónov dolárov. Do toho však neboli započítané náklady na obnovu Iraku a opätovné ozbrojenie americkej armády.