BRATISLAVA – Európska únia možno pridá zo svojho rozpočtu kandidátskym krajinám viac, než dohodol summit v Kodani. Európsky parlament nesúhlasí s dohodnutými sumami v prístupovej zmluve, pretože ich neschválil. Jedným z riešení sporu je navýšenie sumy pre budúcich členov.
Desať budúcich členov by mohlo v rokoch 2004–2006 dostať o 450 miliónov eur viac, ako sa dohodlo v Kodani. Komisárka únie pre rozpočet Michaele Schreyerová včera počas návštevy Bratislavy pripustila, že práve uvoľnenie spomínanej sumy by mohlo byť prijateľné pre všetky strany.
„Predložila som návrh a musí ho schváliť rada aj parlament. Myslím, že je to báza, na ktorej je možné dospieť k výsledku,“ povedala.
Spor o právo schvaľovať rozpočet, ktorý práve prebieha medzi Európskym parlamentom, Radou únie a Európskou komisiou, by tak pomohol novým členom. Peniaze by mali minúť v oblasti tzv. vnútorných politík, teda v podstate kdekoľvek okrem poľnohospodárstva a regionálneho rozvoja.
Odklad slávnostného podpisu prístupovej zmluvy v Aténach 16. apríla podľa Schreyerovej nehrozí. Nebudú sa otvárať ani dohody uzavreté v Kodani.
Komisárka Schreyerová sa včera počas krátkej návštevy v Bratislave stretla s prezidentom Schusterom a ministrom financií Ivanom Miklošom. Hovorili najmä o otázkach rozpočtu a využití pomoci, ktorú Slovensko dostane z únie.
„Slovensko dosiahlo pri vyjednávaniach v Kodani vynikajúci výsledok. V rokoch 2004 – 2006 dostane z kohézneho a štrukturálnych fondov 1,5 miliardy eur, okrem toho príspevok na odstavenie elektrárne v Jaslovských Bohuniciach a na agrárnu politiku,“ povedala. Krajina by tak podľa nej mala dostať viac ako odvedie do spoločného rozpočtu.
Schreyerová sa neobáva, že by sa situácia mohla obrátiť, pretože Slovensko nebude schopné pripraviť dostatok projektov na čerpanie peňazí z fondov. „Pravidlá na čerpanie pomoci sú známe. Je dôležité, aby ste prejavili maximálne úsilie a aby už teraz bežala príprava na zvládnutie čerpania z fondov,“ povedala.
Európska komisia podľa nej prijíma nových pracovníkov, aby dokázala administratívne zabezpečiť predkladanie a schvaľovanie projektov. (mar)