Kto sme a odkedy sme tu?

SLOVENSKÁ NÁRODNÁ MYTOLÓGIA I.Odpoveď na prvú otázku je zdanlivo jednoduchá – sme predsa Slováci. Kto však je Slovák? Ten, koho materinským jazykom je slovenčina alebo koho predkovia boli Slováci? Reč je síce dôležitým kritériom, môže sa však vylučovať ..

SLOVENSKÁ NÁRODNÁ MYTOLÓGIA I.Odpoveď na prvú otázku je zdanlivo jednoduchá – sme predsa Slováci. Kto však je Slovák? Ten, koho materinským jazykom je slovenčina alebo koho predkovia boli Slováci? Reč je síce dôležitým kritériom, môže sa však vylučovať s druhou požiadavkou – ak sem príde cudzinec a zoberie si za ženu Slovenku, ich deti síce budú rozprávať po slovensky, ale geneticky to už nebudú „čistokrvní Slováci“. A naopak, ak sa slovenská rodina vysťahuje do cudziny a ich deti sa už nenaučia dobre po slovensky, budú ešte Slovákmi?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Jazyk ani požiadavka čistokrvnosti teda nemôžu byť absolútnymi kritériami a história nám to dosvedčí. Ak si len predstavíme, koľko etník sa na území Slovenska vystriedalo – od Avarov, Maďarov, Tatárov, Nemcov, Turkov, Chorvátov, Talianov, Čechov… musíme rezignovať na pojem „čistokrvný Slovák“. Moderné etnologické bádanie preto kladie dôraz na povedomie, identitu – jednoducho sme tým, čím sa cítime byť. Napriek rôznym genetickým „nánosom“ sa môžeme cítiť Slovákmi. Odkedy sa však aj naši slovanskí predkovia cítili Slovákmi? To je už trochu zložitejšia otázka.

Je jasné, že Slovákmi sme sa niekedy stali. Etniká vznikajú a zanikajú a tieto procesy nazývame etnogenézou. Najväčší omyl všetkých nacionalistických koncepcií je ten, že počítajú s večnými etnikami (nazývajú ich národy, hoci nie celkom opodstatnene). Podľa týchto teórií, ak na Slovensku žijú Slováci, tak aj ich predkovia, ktorí tu žili, boli Slováci.

SkryťVypnúť reklamu

To však nie je pravda. Takto by predsa nemohli vznikať žiadne nové etniká. Aj Taliani by mohli o sebe tvrdiť, že sú vlastne Rimania, Francúzi by mohli byť Keltami a pod. Najzaujímavejší je prípad Španielov. Pôvodné obyvateľstvo Španielska tvorili od staršej doby železnej Iberovia, potom tam prišli postupne Kelti, Rimania, Germáni, Arabi a z tejto zmesi vznikli Španieli. To znamená, že v určitom historicky nie príliš dlhom čase sa geneticky, jazykovo aj kultúrne veľmi pestrá väčšina obyvateľstva Pyrenejského polostrova začala považovať za Španielov, získala španielsku identitu.

Tu je kľúčový moment – pri vzniku etník a neskôr národov je dôležitá sebaidentifikácia, ktorá sa musela prejaviť aj v písomných dokumentoch. Kedy táto situácia mohla nastať na Slovensku?

SkryťVypnúť reklamu

Naši slovanskí predkovia sa objavili v strednej Európe v 6. storočí (všetky pokusy o skoršie datovanie sú nepodložené). Dobové písomné (latinské) pramene ich nazývajú jednotným termínom Sclavi, ktorý prekladáme ako Slovania. V 9. storočí sa však už objavujú pomenovania pre Čechov a Moravanov – počas troch storočí došlo teda k etnogenetickým procesom a vznikli tieto etniká.

O Slovákoch stále pramene mlčia. Pravdepodobne ešte tvorili jeden celok s Moravanmi. Je preto zbytočné špekulovať, že na Slovensku už vtedy žili predkovia Slovákov. Samozrejme, že žili, ale ešte nemali slovenskú identitu, necítili sa Slovákmi. Okrem toho „predok“ je etnicky veľmi neurčitý pojem. Až po rozpade Veľkomoravskej ríše (a straty moravskej identity) sa začína pomaly rozvíjať slovenské povedomie, čo bolo spôsobené aj začlenením nášho územia do Uhorska.

SkryťVypnúť reklamu

Všeobecne uznávaná teória hovorí, že etnická identita sa prejavuje najmä pri stretnutí s inými, cudzími spoločenstvami. Starí Maďari boli natoľko cudzí, že slovenská časť Moravanov musela voči nim posilňovať svoju identitu. Keďže tú moravskú pomaly strácali (žili predsa už v inom štáte), vyvinula sa u nich nová, slovenská identita. O tom však inokedy.

EDUARD KREKOVIČ

(Autor je archeológom)

Týmto seriálom chceme

upozorniť na skutočnosti nie vždy interpretované v súlade s historickými faktami alebo zneužívané ideológiami

Nabudúce: Cyrilometodská tradícia?

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 748
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 571
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 736
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 597
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 572
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 379
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 097
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 235
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu