
Britský dôstojník Graeme Church sedí v irackom Zubaji na troske sochy Saddáma Husajna, ktorú britskí vojaci zvalili a sťali jej hlavu.
FOTO – TASR/AP
WASHINGTON, BAGDAD – Americké jednotky sa včera dostali až k bagdadskému medzinárodnému letisku a od centra mesta ich delilo už len desať kilometrov. V Bagdade včera po prvý raz na istý čas úplne vypadla elektrina.
„Pripravujeme sa na boj o letisko,“ povedal hovorca amerických ozbrojených síl kapitán Frank Thorp.
Americká agentúra AP podvečer oznámila, že prvé jednotky už vstúpili na plochu letiska, iné agentúry to popreli.
Reportéri, ktorí sa s jednotkami blížia k Bagdadu, informujú, že na ceste sa nestretli takmer s nijakým odporom. „Začíname mať pocit, že ich veliteľské a riadiace schopnosti sa výrazne zhoršili,“ povedal CNN Frank Thorp.
Vojenskí experti však spozorneli: ide to až príliš jednoducho, môže to byť pasca. Najčastejšie sa hovorí o chemickom útoku.
Podľa americkej televíznej stanice ABC sa s blížiacou sa rozhodujúcou bitkou o Bagdad zvyšujú počty Iračanov, ktorí z mesta utekajú a vzdávajú sa spojencom. „Na ceste je teraz toľko ľudí, že vo vojenskej operácii nemôžeme pokračovať,“ povedal Mike Cerre, ktorý sprevádza prvú americkú divíziu námornej pechoty.
Irak ale oficiálne trvá na tom, že spojenci sa ešte k Bagdadu ani len nepriblížili. „Nie sú nikde v okolí Bagdadu. Tieto tvrdenia majú zamaskovať ich neúspech,“ povedal iracký minister informácií Muhammad Sahháf.
Podľa neoverených informácií agentúry AFP zabila včera raketa na trhovisku v Bagdade najmenej osem irackých civilistov. Minister Sahháf vyhlásil, že včera v Bagdade zomrelo až 27 ľudí.
O Iraku včera rokovali aj ministri zahraničia NATO. Americký minister Colin Powell hovoril s kolegami najmä o povojnovom usporiadaní Iraku.
Powell sa snaží vylepšiť narušené vzťahy medzi Amerikou a jej európskymi spojencami. Aj preto včera sľúbil, že po vojne bude určitú úlohu zohrávať aj OSN. Zatiaľ sa však na nej nedohodli. Európania by chceli, aby OSN bola hlavnou silou, Američania to odmietajú a hovoria, že hlavná zodpovednosť je na medzinárodnej koalícii, ktorá teraz v Iraku bojuje. (kos)