Frankfurt 3. apríla (TASR) - Približne 80 percent zbraní, s ktorými dnes Irak bojuje, vyrobili v Sovietskom zväze alebo v Rusku. V rokoch 1958 až 1990 - teda do začiatku sankcií OSN - dodala Moskva Bagdadu zbrane a vojenskú techniku v úhrnnej sume 30,5 miliardy USD. Niet pochýb, že aj počas viac ako 12-ročného embarga dostával Irak zbrane ruskej výroby, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Washington len nedávno obvinil Moskvu, že zbrane posielala do Bagdadu ešte krátko pred začiatkom súčasnej vojenskej ofenzívy. Išlo konkrétne o prístroje na nočné videnie, moderné rakety Kornet ako aj rušičky, schopné odkloniť tzv. precízne zbrane.
Počet krajín, ktoré do Iraku vyvážali zbrane, je veľmi veľký, konštatuje denník s odvolaním sa na informácie amerického týždenníka Newsweek a na prvom mieste uvádza Sýriu. Americká strana tvrdí, že zbrane do Iraku dodávala aj Ukrajina. Kyjev ale tieto informácie popiera.
Za sprostredkovateľov dodávok zbraní do Iraku možno považovať niektoré krajiny bývalého východného bloku ako Rumunsko, Poľsko, Českú republiku alebo Slovensko, ale aj Jordánsko a Turecko, píše FAZ.
Za jedného z najväčších vinníkov však označuje Washington Bielorusko, ktoré školilo irackých dôstojníkov v oblasti vzdušnej obrany.
Moskva spolupracovala s Bagdadom aj v inej - menej nápadnej oblasti. Patrila sem napríklad spolupráca na vývoji chúlostivých zbrojných programov alebo vysielanie ruských špecialistov do Iraku, uzatvára nemecký denník.