Brusel/Atény 3. apríla (TASR) - Ministri financií Európskej únie (EÚ) sa budú od piatku radiť o vplyvoch vojny v Iraku na konjunktúru. Na dvojdňovom zasadnutí v Aténach môže Európska komisia iba potvrdiť svoju prognózu hospodárskeho rastu pre eurozónu v tomto roku na úrovni 1 %. Bude sa hovoriť aj o nevyriešenej otázke nástupcu prezidenta Európskej centrálnej banky (ECB) Wima Duisenberga.
Ministri krajín eurozóny sa vzhľadom na vojnu v Iraku dohodli v prípade problémov na úzkej spolupráci. Tento postoj by mali na svojom piatkovom stretnutí potvrdiť. Šéf ECB Wim Duisenberg už na summite EÚ zdôraznil, že pred znížením úrokových sadzieb sa musí vyjasniť dĺžka a intenzita vojny. Na dnešnom zasadnutí ponechala ECB kľúčový úrok na nezmenenej úrovni 2,5 %.
Európska komisia by mohla reagovať aj na začatie deficitného konania proti Francúzsku. Francúzsko sa po Nemecku a Portugalsku stalo ďalšou krajinou, ktorá prekročila 3-% hranicu rozpočtového deficitu stanovenú v Pakte stability a rastu EÚ. Kvôli slabému rastu môže Nemecko a Francúzsko i v tomto roku prekročiť 3-% hranicu hrubého domáceho produktu (HDP). Komisia očakáva rozpočtový deficit Nemecka na úrovni 3,4 % HDP po 3,6 % v roku 2002 a pre Francúzsko počíta s 3,7 % HDP po 3,1 % v minulom roku.
V sobotu bude pokračovať stretnutie v kruhu všetkých 15 ministrov EÚ. W. Duisenberga môžu vyzvať, aby ostal vo svojej pozícii dlhšie ako plánoval. Duisenberg, ktorého funkcia prezidenta ECB končí až v roku 2006, chcel odstúpiť 9. júla tohto roka. Keďže šéf francúzskej emisnej banky a favorizovaný nástupca Jean-Claude Trichet je obvinený v škandále s dotáciami banke Crédit Lyonnais, časový plán sa už dodržať nepodarí. V súčasnosti sa hovorí o predĺžení pôsobenia W. Duisenberga o 3 až 12 mesiacov.
3 tta zll