Bagdad 3. apríla (TASR) Ak sa americké sily stretnú len s takým odporom ako doteraz, budú na predmestiach Bagdadu o pár hodín, uviedol dnes hovorca amerického Centrálneho velenia v Katare, kapitán Frank Thorp.
Narážal na údajný slabý odpor irackých vojsk na juh od Bagdadu, ktoré nezabránili dnes americkým jednotkám postúpiť až na vzdialenosť okolo 10 kilometrov od irackej metropoly.
Podľa hovorcu amerického vojnového námorníctva, poručíka Marka Kitchensa, existujú "silné a dôveryhodné" náznaky toho, že iracká armáda bola porazená a čoskoro sa zrúti. Kitchens však pre svoje tvrdenie neuviedol žiadne ďalšie podrobnosti.
Na Bagdad postupuje po hlavnej ceste aj silná kolóna námornej pechoty, krytá delostreleckou a mínometnou paľbou. Zatiaľ čo pozemná armáda postupuje pozdĺž rieky Eufrat, námorná pechota sleduje zhruba tok rieky Tigris.
Pozície irackej armády v oblasti mesta Numaníja Američania neprestajne ostreľujú z húfnic ráže 155 milimetrov. Z mesta, v ktorom Američania obsadili cenný most cez rieku v stredu, sa dvíha hustý dym.
Podľa Pentagónu Irak preskupuje jednotky Republikánskej divízie zo severu na juh od Bagdadu a snaží sa tak nahradiť straty divízií, ktoré veľmi utrpeli bombardovaním v minulých dňoch. Podľa amerického velenia divízie Bagdad a Medina utrpeli také straty, že nepredstavujú už žiadnu významnú vojenskú silu.
Koaličné sily sú už za hranicou takzvanej červenej zóny, po prekročení ktorej údajne nariadil Saddám Husajn svojim vojskám použiť chemické a biologické zbrane.
USA sa domnievajú, že Irak má mínometnú a delostreleckú muníciu, v ktorej môžu byť chemické bojové látky. Irak môže mať aj rakety FROG-7 s doletom okolo 60 kilometrov, ktoré v iracko-iránskej vojne v rokoch 1989-1988 slúžili na útoky yperitom.