Londýn 3. apríla (TASR) - Francúzsky prezident Jacques Chirac a jeho minister zahraničných vecí Dominique de Villepin zbierajú body v prieskumoch verejnej mienky vďaka svojmu vzdoru voči Spojeným štátom, konštatuje Jo Johnson, parížsky spravodajca britského denníka Financial Times, v príspevku pre týždenník Spectator.
"Osemdesiatjeden percent Francúzov verí, že postavenie Francúzska vo svete sa upevnilo Chiracovým systematickým odporom voči USA. Cena, ktorú francúzsky prezident za svoju domácu popularitu zaplatí, je najhoršia kríza vo francúzsko-amerických vzťahoch za posledných 40 rokov," píše Spectator.
Aj keď Chirac Američanom povolil prelety vojenských lietadiel na ceste do Iraku a naznačil, že Francúzsko by sa zúčastnilo vojny, ak by sa ukázalo, že Irak vlastní zbrane hromadného ničenia, málokto pochybuje o tom, že ak vojna dopadne zle, Francúzsko sa bude snažiť získať pre seba ďalšie body.
Ak sa Irak rozpadne kvôli roztržkám miestnych obyvateľov, ak teroristi znovu udrú a palestínska kríza sa prehĺbi, Francúzi budú jasať. A americkí diplomati zúria. Chirac podľa nich cynicky využíva príležitosť, aby si vydobyl postavenie vo svete. Podľa amerických politikov Chiracov vzdor vážne poškodil tri inštitúcie: OSN, NATO a Európsku úniu.
Francúzsky prezident má podľa Spectator ešte jeden dôvod pre to, aby zotrval vo svojom protivojnovom postoji: francúzska ekonomika na tom nie je najlepšie. Hrozí jej, že nezamestnanosť tento rok prekročí kritickú hranicu desať percent.
A aj keď Francúzsko na tom nie je tak zle ako Nemecko, prezident Chirac má dosť dôvodov, aby sa ďalej snažil dosiahnuť krátkodobé víťazstvá v zahraničnej politike, uzatvára týždenník.