Berlín 3. apríla (TASR) - Známy nemecký staviteľ bunkrov Karl Bernd Esser priznáva v rozhovore pre dnešné vydanie nemeckého denníka Die Welt, že objednávka prezidentského paláca z Bagdadu, ktorá prišla v 80. rokoch, bola pre jeho firmu nadmieru lukratívna. Výstavbu bunkra si totiž uňho objednal samotný Saddám Husajn. O tejto stavbe neďaleko rieky Tigris sa popísalo v posledných dňoch veľa. Esser opäť potvrdil, že bunker je postavený tak, aby odolal teplote do 300 stupňov Celzia a aj útoku atómovou bombou, pokiaľ táto nepadne priamo na palác, pod ktorým je postavený. Staviteľ hovorí, že dolapiť Husajna v tomto úkryte nebude vonkoncom jednoduché. Nielen kvôli hrubým oceľovým stenám ale aj kvôli dômyselnému systému únikových východov, ktorý poznajú len tí, ktorí ich budovali. A tých sa na takéto podrobnosti nikto nepýtal.
Menej sa vie, že okrem výstavby oceľového bunkra si nechal iracký vládca opevniť aj svoj palác v Bagdade, povedal pre Die Welt chorvátsky staviteľ Toni C. žijúci momentálne vo švajčiarskom Bazileji. Zručného Chorváta poradil v 80.rokoch svojmu irackému priateľovi juhoslovanský prezident Josip Broz Tito.
"Na stavbu nesmel prísť ani jeden Iračan, len skupiny zahraničných robotníkov. Aj tých pravidelne obmieňali, aby nikto nedokázal zrekonštruovať celú stavbu," povedal pre Die Welt 42-ročný Toni.
Steny paláca, vysoké 28 metrov, stĺpy a strechy boli vystužené obrovskými množstvami oceľobetónu. Práve tieto budú vážnou výzvou pre americké vojenské letectvo v bojoch o irackú metropolu. Vo vojne v roku 1991 sa útoky spojeneckých síl paláca prakticky ani nedotkli.
Pokiaľ by sa Američania spýtali v bývalej Juhoslávii správnych ľudí, dozvedeli by sa dôležité informácie o rozvetvenom ochrannom systéme a bunkroch Saddáma Husajna. Na počudovanie, o tieto veci sa do dnešného dňa nikto nezaujímal, podotkol v rozhovore pre nemecký denník Toni C.