Londýn 3. apríla (TASR) - Podpora vojny v Iraku prvýkrát od začiatku invázie klesla v Británii pod 50 percent, aj napriek úspechu, ktorý britskí vojaci dosiahli v ostatných dňoch. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu, ktorý dnes uverejnil londýnsky denník Daily Mirror.
Prieskum agentúry ICM tiež odhalil, že Briti nedôverujú americkému prezidentovi Georgeovi W. Bushovi - viac ako 70 percent opýtaných neverí, že Bush hovorí pravdu. Britský premiér Tony Blair získal lepšie skóre, i keď ani jemu neverí 60 percent respondentov.
Hoci drvivá väčšina Britov bola pred začiatkom invázie proti akémukoľvek konfliktu bez súhlasu OSN, po prvých útokoch sa postavili Briti za svojich vojakov.
Ale nálady sa menia a počty stúpencov konfliktu klesajú - ešte v stredu v ankete, ktorú si objednal denník Daily Telegraph sa 51 opýtaných vyslovilo za vojnu a dnes ju podľa prieskumu ICM podporuje sotva 48 percent opýtaných.
Najviac sú proti vojne ženy - 43 percent Britiek tvrdí že je nesprávna, a len 39 percent si myslí opak.
Ale aj napriek tomu väčšina respondentov, presnejšie 78 percent, nechce, aby sa britskí vojaci vrátili domov pred skončením vojny. A väčšina opýtaných si stále myslí, že útok na Irak je skôr správny, ako nesprávny.
Akceptujú tiež dôvody, pre ktoré premiér Blair a prezident Bush vyhlásili vojnu Iraku: Saddám Husajn vlastní zbrane hromadného ničenia. Približne 20 percent respondentov si ale myslí, že Američanom ide predovšetkým o irackú ropu a zhruba desať percent Britov sa domnieva, že je to pomsta za teroristické útoky 11. septembra 2001.