Mníchov 3. apríla (TASR) - Známy fotoreportér Peter Arnett, hudobná skupina Dixie Chicks, režisér Michael Moore a velitelia americkej armády nemajú na prvý pohľad spoločné vonkoncom nič - až na ostrú kritiku súčasnej politiky a stratégie Washingtonu a Pentagónu pri riešení irackej otázky.
Rozdiel medzi oboma skupinami je v tom, že výčitky dôstojníkov bolia viac. Ide napokon o vojakov z povolania, ktorí vedia, o čom hovoria, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung.
Na kritické slová reagovalo primerane podráždene civilné a vojenské vedenie Pentagónu doma vo Washingtone, ale aj velenie americkej armády v Katare.
Za podpory skepticky naladených médií sa totiž už dva týždne po začiatku vojny v Iraku začínajú objavovať paralely s vojnou vo Vietname, kde práve rozpory medzi vedením a frontom prispeli podstatnou mierou k neúspechu USA, pripomína nemecký denník.
Podráždenosť americkej vojenskej elity sa dá vysvetliť aj skutočnosťou, že podaktoré predpovede jastrabov vo Washingtone sa jednoducho nesplnili: Irak kladie odpor, národ neorganizuje nijaké povstania a režim v Bagdade odoláva.
Rovnako však možno rátať aj s tým, že generáli vycítili svoju šancu a chcú ukázať ministrovi obrany Donaldovi Rumsfeldovi, kto je vlastne "pánom v dome."
Rumsfeldova intelektuálna nafúkanosť a jeho danosť vyvolávať u iných pocity menejcennosti urobili z neho najneobľúbenejšieho šéfa rezortu obrany od čias Roberta McNamaru.
Pre Rumsfelda by takéto porovnanie malo byť vážnym upozornením. Bol to totiž práve McNamara, na ktorého hodili v Spojených štátoch celú zodpovednosť za americký debakel vo Vietname, uzatvárajú nemecké noviny.