Londýn 3. apríla (TASR) - Postup koaličných vojsk na Bagdad dominuje dnes na titulných stranách všetkých britských denníkov. Podľa Daily Telegraphu sa slučka okolo Saddáma Husajna sťahuje, Times píšu o Dýke prenikajúcej do bagdadského srdca a prozaickejšie Financial Times konštatujú, že americké vojská sa priblížili k Bagdadu na vzdialenosť 30 kilometrov. Daily Telegraph sa v komentári zamýšľa nad príčinami rýchleho postupu amerických vojsk v ostatných dňoch a okrem iného uvádza, že pre spojencov je najdôležitejšia absolútna nadvláda vo vzdušnom priestore, ale nemenej dôležitá je aj kvalitatívna prevaha koaličných pozemných vojsk.
Podľa londýnskeho denníka pritom nejde o technologický náskok - i keď je ohromujúci - ale tiež o morálnu presilu. Hoci sú mnohí Iračania odvážnymi bojovníkmi, spojenci prejavili oveľa viac iniciatívy a bojového ducha.
Pred spojencami ale teraz stojí ešte väčšia a významnejšia úloha: vytvoriť silnú, legitímnu a reprezentatívnu irackú vládu. Zničiť tyranský režim Saddáma Husajna sa im možno podarí už o niekoľko týždňov, ale vybudovať demokraciu v Iraku im potrvá roky, uzatvára svoj komentár Daily Telegraph. Pred prehnaným optimizmom v nasledujúcich dňoch varujú aj Times: "Počet amerických vojakov, ktorí búšia na bagdadské brány, je relatívne malý a nejaký čas potrvá, než sa tam presunú ďalšie jednotky. Už čoskoro však rapídne vzrastie aj vonkajšia teplota a spojencom ešte stále hrozí, že Saddám Husajn proti nim nasadí chemické zbrane," varujú Times. Podľa týchto novín však aj v tomto prípade je čas na strane koaličných vojsk. S každým ďalším dňom bude mať generál Franks k dispozícii nové posily, otvorí sa severný front a Iračanom tiež dôjde, že na rozdiel od roku 1991 USA a Británia tentoraz irackého diktátora zvrhnú. Nasledujúcich 72 hodín rozhodne o tom, ako rýchlo presunú spojenci ďalšie jednotky a výzbroj na bagdadské bojisko. Koalícia by však mala opatrne, ale cielene smerovať k záveru, dodávajú Times. Guardian však spojencov vyzýva, aby sa so záverečnou bitkou o Bagdad neponáhľali: "Sedliacky rozum napovedá, že životy civilistov zachráni skôr trpezlivé obliehanie Bagdadu, než glorifikujúci a všetko ospravedlňujúci úder na hlavne mesto Iraku za každú cenu." Oficiálne vyjadrenie ľútosti nad smrťou civilistov podľa denníka nikomu nepomôžu. Aj v tomto skazenom, rozdelenom svete, ktorý sa zmieta vo vojne, je mŕtve iracké dieťa na fotografii aj našim dieťaťom, uzatvára Guardian.