Pred talianske veľvyslanectvo v Bratislave prišli včera protestovať slovenskí antiglobalisti. „Násilie je legitímna súčasť nášho boja a je to len odpoveď na násilie zo strany štátu a kapitalizmu. Keď vám niekto odoprie prácu a dôstojný život, nič iné vám nezostáva,“ povedal demonštrant, ktorý sa predstavil ako Marek. Bol jedným z desiatky antiglobalistov protestujúcich proti zásahom polície na summite G8 v Janove.
Polícia ich pred budovu nepustila, protest sa teda odohral niekoľko metrov od ambasády.
Zástupca demonštrantov odovzdal chargé d‘affaires veľvyslanectva Sebastianovi Fulcimu protestnú nótu. Podľa antiglobalistov bol zásah polície v Janove brutálny a neprimeraný. „Žiadame, aby ste podnikli všetky dôležité kroky k prešetreniu konania polície, aby boli prepustení všetci zadržaní demonštranti a aby bolo zastavené trestné stíhanie voči všetkým obvineným ľuďom,“ povedal Marek. Podľa Fulciho je všetko v rukách janovských orgánov.
Mladí ľudia zvlášť protestovali proti zastreleniu jedného z demonštrantov Carla Giulianiho. Mali so sebou niekoľko transparentov s Giulianiho fotkou. Ani oni sa nevyhli globalizácii – jeden z transparentov bol vyrobený zo škatule medzinárodnej siete reštaurácií Pizza Hut a niektorým z nich nechýbali mobily.
Keďže sa pracovníci ambasády obávali útokov, ako to bolo v iných európskych mestách, na hodinu prerušili úradovanie. Pred veľvyslanectvom, ktorého steny zdobili nasprejované nápisy v taliančine „Carlo – vittima de capitalismo (Carlo obeť kapitalizmu) a G8 + polizia = assessini (G8 + polícia = vrahovia),“ stála asi stovka žiadateľov o pracovné povolenie do Talianska. Tí protest neuvítali: „Čakáme od skorého rána a nie je tu ani toaleta,“ povedala jedna z čakajúcich. Na otázku, čo hovorí na udalosti v Janove, odpovedala, že ani nevie, čo sa tam dialo.
Čoskoro po začiatku protestu sa na mieste vytvorili štyri skupiny – demonštranti, polícia, novinári a ľudia čakajúci na povolenia. Antiglobalisti boli v absolútnej menšine. Marek: „Na Slovensku nejde robiť nič iné, ako šíriť informácie. Nie je tu žiadne hnutie, žiadna základná podstata, z ktorej by sa dalo niečo budovať.“
(ldi)