BRATISLAVA - Penzijné úspory sa budú dať po reforme aj dediť. Vláda včera schválila koncepciu zmeny penzijného systému, ktorá zavedie sporenie na vlastný dôchodok. Účet v dôchodkovej správcovskej spoločnosti bude majetkom každého sporiteľa a v prípade, že zomrie ešte počas produktívneho života, pozostalí jeho úspory zdedia.
Penzie však budú môcť byť predmetom dedičstva len dovtedy, kým budú vo forme úspor. Len čo sa majiteľ úspor rozhodne odísť do dôchodku a nasporené peniaze zloží v životnej poisťovni, ktorá mu vypočíta mesačný dôchodok, jeho poistka už dedičstvom zo zákona nebude. Vyplýva to zo schváleného znenia koncepcie dôchodkovej reformy.
Či občan vstúpi aj do tohto nového kapitalizačného, alebo zostane len v starom priebežnom dôchodkovom systéme, si bude môcť vybrať od budúceho roka. Povinné dôchodkové sporenie budú mať len tí, ktorí sa do pracovného procesu zapájajú. Druhá alternatíva reformy hovorila, že účasť v novom systéme bude povinná pre všetkých do 35 rokov.
Vláda nakoniec rozhodla o dobrovoľnej účasti, tak ako jej to tento týždeň navrhla porada ekonomických ministrov. „Túto alternatívu sme prijali, aby sme umelo nezvýšili tlak na deficit Sociálnej poisťovne,“ zdôvodnil minister práce Ľudovít Kaník. Deficit začne vznikať prirodzeným odlevom časti peňazí z priebežného na kapitalizačný dôchodkový pilier.
Tí, ktorí sa od januára rozhodnú, že si budú časť dnešných odvodov radšej šetriť na svoj vlastný dôchodok, budú musieť ďalej platiť aj do starého systému. Bude to však už len desať percent. Aj tieto platby sa im však v budúcnosti vrátia. Budú totiž dostávať kombinovaný dôchodok - zložený z vlastných úspor a z dávok dosluhujúceho starého systému.
Sociálne odvody sú dnes 28 percent. Po novom bude desať percent z mesačnej mzdy smerovať na kapitalizačné účty a desať percent do starého priebežného systému. Zvyšných osem percent budú odvody na invalidné a pozostalostné dôchodky. Ich odčlenením chce Kaník „zúžiť priestor na zneužívanie“ a potom tieto odvody znížiť. „Vo vyspelých krajinách stačia dve až tri percentá.“
V praxi to bude vyzerať tak, že pracujúci odvedie desať percent svojej mzdy do súkromnej dôchodkovej správcovskej spoločnosti. Tá bude spravovať penzijné fondy, ktoré budú peniaze investovať. Úrad pre finančný trh bude dohliadať, či fondy investujú úspory ľudí obozretne.
Keď sa po rokoch sporenia na účte pracujúceho objaví suma, ktorú určí zákon za minimum dôchodkových úspor, bude sa môcť vyhlásiť za dôchodcu. Jeho správcovská spoločnosť mu prevedie úspory do životnej poisťovne, ktorú si čerstvý dôchodca vybral. Poisťovňa s ním uzavrie na základe tohto jednorazového vkladu zmluvu o vyplácaní mesačných penzií.
Konkrétne zákony potrebné na reformu by mal parlament schváliť o pár mesiacov. Reformu štát spustí od budúceho roka.