BRATISLAVA - Na Slovensku sa zatiaľ nevyskytol nijaký prípad ochorenia na ťažký akútny respiračný syndróm, tvrdia slovenskí epidemiológovia. Pacienta s podozrením na SARS včera hospitalizovali na infekčnej klinike na Kramároch, informovala SITA. Už popoludní však epidemiológovia aj vedenie kliniky vylúčili, že by mal túto chorobu.
Išlo o muža, ktorý bol tri týždne v Taiwane. „Klinické a epidemiologické vyšetrenia a röntgen pľúc vylúčili, že by mohlo ísť o SARS. Pacient nemá atypický zápal pľúc,“ povedal Ivan Bielik, hovorca hlavného hygienika. Nevedel ani o tom, že by bol v styku s nejakou nakazenou osobou.
Primár kliniky infekčných a cudzokrajných chorôb Dérerovej nemocnice Ivan Rolný SME potvrdil, že muž prišiel do nemocnice sám, keď sa uňho objavili príznaky podobné chrípke - kašeľ a vysoké teploty. Z médií sa dozvedel, že nakaziť sa mohli najmä tí, ktorí boli v poslednom čase v Ázii.
Lekárov u nás zatiaľ kontaktovali traja pacienti, ktorí mali podozrenie z nakazenia vírusom SARS. Žiadny z nich však nespĺňal definíciu ochorenia, ako ju stanovila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Nepotvrdil sa u nich pľúcny nález a neboli v kontakte s chorým na SARS. V Česku s podozrením na SARS hospitalizovali 13 ľudí, ani u jedného sa ochorenie zatiaľ nepotvrdilo.
Nemecký virológ Christian Drosten z hamburského Ústavu Bernarda Nichta pre tropickú medicínu, ktorý sa podieľal na objavení pravdepodobného pôvodcu SARS, tzv. coronavírusu, v rozhovore pre denník Süddeutsche Zeitung potvrdil, že podľa posledných výskumov patrí SARS medzi tzv. kvapôčkové infekcie.
Vírusom sa však človek nenakazí tak rýchlo, ako napríklad vírusom kiahní, ktorý dokáže preletieť vzduchom oveľa väčšie vzdialenosti a je aj odolnejší voči vonkajším vplyvom. Pri SARS musí byť jedinec v priamom kontakte s infikovaným a ten musí naňho bezprostredne „nakašľať“. Práve preto sa veľa prípadov vyskytuje medzi nemocničným personálom.
Nebezpečenstvo nákazy možno porovnať napríklad s prenosom chrípky. Doterajšie štatistiky ukazujú, že spomedzi infikovaných umierajú v priemere štyri percentá pacientov.
Odborníci varujú pred panikou. SARS nemožno porovnávať napríklad s diagnózou AIDS alebo ebolou. Vírus HIV spôsobuje naďalej 100-percentnú úmrtnosť, na ebolu umiera 90 percent infikovaných.
(mar, tasr)