Návrh ministerstva kultúry upravuje výšku poplatkov zo súčasných 75 za televízny prijímač na 100 a za používanie rozhlasového prijímača z 30 na 40 korún. Vláda schválila aj zníženie počtu osôb oslobodených od platenia. Polovičnú sumu budú platiť aj dôchodcovia, ak nežijú v spoločnej domácnosti s inou osobou s pravidelným príjmom zo zárobkovej činnosti - 20 korún za rozhlas a 50 za televízny prijímač. Návrh zjednodušuje aj predkladanie čestných vyhlásení v súvislosti s oslobodením od platenia poplatkov.
Zvýšením poplatkov by sa podľa ministra kultúry Rudolfa Chmela malo zlepšiť hospodárenie verejnoprávnych médií. Ak bude platiť už od 1. júla, príjmy STV by mali vzrásť o približne 350 miliónov a rozhlasu o 150 miliónov korún. Slovensko má v porovnaní s vyspelou Európou stále najnižšie poplatky, tvrdí Chmel. Dnes platí koncesionárske poplatky iba 61,5 % domácností, 32 % domácností tvoria oslobodené osoby. Koncesionárske poplatky od ich zavedenia v roku 1969 stúpli iba dvakrát v roku 1985 a v roku 1997.
Riaditeľ STV Richard Rybníček je so zvýšením o jednu tretinu spokojný, presne toľko totiž požadoval vo svojom projekte. Šéf SRo Jaroslav Rezník žiadal zvýšenie o dve tretiny, čiže z 30 na 50 korún. Chmel však v utorok novinárom povedal, že na vláde sa objavila námietka, aby sa šéf rozhlasu inšpiroval šéfom televízie, ktorý sa chystá z 2000 ľudí prepustiť 1200. Slovenský rozhlas, ktorý pripravuje len zvukové príspevky, má 1150 zamestnancov, ale Rezník šetriť prepúšťaním nemieni: „Už som odtiaľ prepustil dosť ľudí. Sme štrukturovaní tak ako ostatné rozhlasy v krajinách Európskej únie.“