Jozef V. Kasanický priniesol šek na 500 000 dolárov, ale peniaze nedaroval len tak. Mal podmienky, ktoré sa nedali splniť. Podobná zbierka ako na Národný poklad bola napríklad v roku 1968 - Alweg na vybudovanie moderného dopravného systému v Tatrách - počas normalizácie však išla do stratena, aj vyzbierané peniaze. Dodnes nie je jasné, kde peniaze nakoniec skončili. V roku 1993 minister kultúry Ľubo Roman odštartoval konkurenčnú zbierku k Národnému pokladu zbierku na nové Národné divadlo. Za desať rokov nadácia divadla vyzbierala len necelé 4 milióny, ktoré šli do stavby, väčšinu však dali firmy, nie občania. Divadlo by však za to určite nedostavali. Doteraz totiž stavba stála tri miliardy a na jej dostavbu je potrebných ďalších 1,2 miliardy. V súčasnosti je nadácia v likvidácii. FOTO - ARCHÍV ČTK
BRATISLAVA - Pred desiatimi rokmi po rozdelení republiky odštartovali priaznivci osamostatnenia s veľkou pompou zbierku na Národný poklad. Inšpirovali sa podobnou akciou z čias vojnového fašistického štátu. Zbierka mala byť prejavom národnej identity občanov a poklad sa mal stať aj akousi rezervou na posilnenie novej slovenskej meny.
Po niekoľkých mesiacoch nadšenie zo zbierky začalo utíchať. Prispievanie zamrzlo. Dnes má poklad 31 miliónov, za desať rokov nepribudlo takmer nič.
Národný poklad si prisvojila Matica slovenská. Investovať peniaze z pokladu aspoň symbolicky do nejakej kultúrnej ustanovizne neplánuje. Pred troma rokmi peniaze vložila do Capital Invest na obchodovanie s cennými papiermi a výnosy z Národného pokladu idú na kultúrne aktivity blízke Matici. Slovo národný je preto pre poklad podľa exministra kultúry Milana Kňažka prisilné - hovorí o poklade Matice slovenskej.
V prvých dňoch prispievali na poklad tisíce ľudí - nosili prstene, zlomkové zlato, zlaté zuby, retiazky aj peniaze. Dary mohli odovzdávať v približne 170 pobočkách bánk. Jaroslav Belas z VÚB vtedy odhadoval, že do konca roka sa vyzbiera najmenej miliarda.
Jozef Kasanický, americký podnikateľ slovenského pôvodu, ktorý okrem iného navrhoval sprivatizovať Sibír, ponúkal šek na pol milióna dolárov, no mal podmienku - chcel, aby v poklade boli zlaté tehličky s jeho menom a vláda mala prijať jeho ekonomickú reformu.
Jozef Prokeš zo SNS hovoril, že poklad je prejavom dôvery Slovákov v nový slovenský štát. Vtedajší premiér Vladimír Mečiar a predseda parlamentu Ivan Gašparovič venovali po 15-tisíc korún.
Keď sa pred dvoma rokmi umelecký šéf Divadla SNP Viliam Hriadeľ vyjadril, že Národný poklad by mohol ísť na záchranu Národného domu, matičiari sa ostro ohradili.
Národný poklad po 10 rokoch
peňažná forma 23 miliónov
predmety zo vzácnych kovov 3,7 milióna
obrazy 4 milióny
príspevky občanov v minulom roku 37 823 korún
spolu 30 815 000 korún