Iracká vojna môže mať vplyv aj na slovenskú faunu. Ornitológovia, ktorí si 1. apríl pripomínajú ako Deň ochrany vtáctva, varujú, že vinou vojnového konfliktu môže nastať preriedenie populácie dvoch druhov sťahovavých vtákov. Spiatočná trasa muchára malého a hýľa červeného z ázijských zimovísk totiž vedie práve cez vojnové územie.
„Nielen výbuchy granátov a streľba, ale aj horiace ropné vrty najskôr ohrozia tieto vtáky,“ hovorí uznávaný ornitológ Anton Krištín a upozorňuje na možnosť stresu, straty orientácie a uhynutia istej časti operencov. Kŕdle totiž prelietajú vo výške 300 až 500 metrov, takže dianie na zemi sa ich dotýka. „Stavy budeme počas roka monitorovať. Uvidíme, do akej miery ich táto udalosť poznačí,“ dodáva.
Muchár je malý vtáčik, ktorý žije hlavne v bukových lesoch, hýľ zasa obýva juhoslovenské mokrade. Kým populácia muchára sa odhaduje na takmer 10-tisíc párov, výskyt hýľa je oveľa menší. „Odhadujeme počet 500 až 800 párov,“ usudzuje ornitológ.
Celá vtáčia populácia medzi Dunajom a Tatrami predstavuje takmer 340 druhov, z ktorých asi polovica odlieta na zimu do teplých krajín. Avšak ostatné sťahovavé druhy sa z juhu nevracajú cez Irak.
„Je tiež možné, že cudzie vtáčie kŕdle, ktorých trasa vedie cez oblasť Iraku, môže vplyvom vojny zmeniť smer a zabrať trasu našim vtákom,“ uvažuje odborník.
Iracká vojna však môže ohroziť aj vtáčieho krásavca, ktorý neodmysliteľne patrí ku koloritu slovenskej dedinky – bociana. Bociany práve v týchto dňoch prilietajú do strednej Európy z centrálnej Afriky po dvoch trasách. Ponad západnú Afriku a ponad Blízky východ – Libanon, Jordánsko a Izrael.
(čtk)