
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Lesoochranári objavili v októbri na území Národného parku Nízke Tatry v lokalite Rovne nad obcou Malužiná vyrúbaných vyše 1400 stromov - viac ako 2900 kubických metrov suroviny.
V lese, kde nebola predpísaná žiadna ťažba a kde sa vyskytovali vzácne, takmer dvestoročné porasty, rúbali zamestnanci lesov, odštepný závod Liptovský Hrádok, aj napriek zápornému stanovisku správy NAPANT-u z Banskej Bystrice a Ústavu ekológie lesa SAV vo Zvolene.
Približne 500 stromov nebolo označených podľa predpisov a rozdiel medzi skutočne vyťaženým objemom a objemom, ktorí lesníci zaevidovali, je podľa ľudí z Vlk-a vyše 600 kubických metrov. Rozdiel vypočítali odborníci z Vedeckej agentúry pre lesníctvo a ekológiu vo Zvolene.
Nepriznané drevo má podľa šéfa zoskupenia Vlk Juraja Lukáča hodnotu asi 1,5 milióna korún, a toľko žiadajú ako odmenu. Bývalý generálny riaditeľ Lesov Blažej Možucha, totiž vlani vyhlásil: „Za informácie a dôkazy o nelegálnom obchodovaní s drevom zo štátnych lesov, zaplatím odmenu v hodnote lupu.“
Lesoochranári už niekoľko rokov upozorňovali vedenie štátnych lesov, ale aj ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré v tom čase riadil Pavol Koncoš, na nezákonné výruby stromov a podozrenia z čierneho obchodovania s drevom za niekoľko desiatok miliónov korún.
Keď združenie zistilo tri nezákonné výruby lesa, žiadalo ministerstvo o vytvorenie špeciálnej komisie, ktorá by sa prípadmi zaoberala a prijala opatrenia.
Vedenie štátnych lesov ani ministerstvo neodpovedali, ľudia zo združenia teda začali pátrať a zbierať dôkazový materiál sami. Štátny podnik a ministerstvo po ich zisteniach však nepodávali trestné oznámenia, ale len vymenili pár ľudí na najnižších miestach a udelili napríklad pokutu 20-tisíc korún za porušenie zákona.
Koľko stromov bolo skutočne nezákonne vyrúbaných, sa už zrejme nikdy nezistí. Odborníci tvrdia, že systém rozkrádania lesov bol rokmi dôkladne prepracovaný.
Aktivistom z Vlk-a sa podarilo v minulom roku objaviť nezákonné ťažby dreva v Tatranskom národnom parku a v Národnom parku Poloniny. V Národnej prírodnej rezervácii Belianske Tatry našli aktivisti nevyznačenú ťažbu 73 stromov asi za 200 000 korún. Pred ťažbou neboli označené. Potvrdila to aj kontrolná pochôdzka Správy TANAP-u. Kontrola za prítomnosti zástupcov Okresného úradu v Poprade už ale našla ťažbu vyznačenú.
Podobná situácia bola v Poloninách, kde ochranári objavili v doline Zbojského potoka neoznačenú ťažbu vyše 1000 stromov a oznámili to Okresnému úradu v Snine.
DANIEL VRAŽDA
Ako to fungujeLesoochranári tvrdia, že prax lesníkov bola jednoduchá. Stromy podľa vyhlášky musí pred ťažbou označiť odborník. Toľko drevnej hmoty sa potom uvádza aj v oficiálnych záznamoch lesných závodov. Lesníci však niekedy najprv určité množstvo lesa vypílili a až potom pne pooznačovali.