BRATISLAVA - V Trnave zadržali deväť vagónov s drevom zo slovenských lesov, ktoré smerovali do Rakúska, ďalšie stoja v Nových Zámkoch. Dreva bolo viac, než sa písalo v papieroch a bolo aj vyššej kvality, než tvrdil vývozca. Na týchto rozdieloch sa dali nelegálne zarobiť peniaze, o ktoré prichádza štát.
Hovorkyňa Colného riaditeľstva Silvia Balázsiková povedala, že „drevo sa zadržiava kvôli vypracúvaniu znaleckých posudkov kvality a označenia druhu dreva“. Vagóny okrem ministerstva pôdohospodárstva kontrolujú aj ľudia z Okresného úradu v Trnave a Colného úradu v Nitre.
Niektoré vagóny patrili štátnemu podniku Lesy SR a jeho nový riaditeľ Karol Vinš to považuje za príklad, ako to v tomto podniku do jeho príchodu fungovalo. „V lesoch a v celom obchode s drevom je jednoducho povedané bordel. Výsledkom je situácia, ako ju vidíme teraz,“ povedal.
Bývalý riaditeľ Blažej Možucha sa bráni a podľa neho by sa musela najprv celá vec dokázať. „Aj pred tým boli takéto akcie a záťahy na colniciach, nič také sa nezistilo,“ povedal. Než musel v januári odísť, mal vraj podnik systém proti krádežiam a chaos nastal až po jeho odchode. Okrem toho, podvádzať môžu aj súkromné firmy, „že niekto naloží niečo iné, ako vykáže,“ povedal Možucha.
Riaditeľ Lesov SR Vinš hovorí, že kauza bude mať dôsledky. Zatiaľ si len postupne skladá „mozaiku o tomto gigantickom podniku“, ktorý má takmer tridsať odštepných závodov.
Približne polovicu lesov spravuje štát, zvyšok súkromní majitelia. Hovorkyňa ministerstva Katarína Czajlíková povedala, že štát sprísni dozor nad vývozom dreva do zahraničia.
V roku 2001 sa podľa ministerstva predalo 5,72 milióna kubíkov dreva - z toho doma asi 4,72 milióna kubíkov, zvyšok bol vývoz. Jeden kubík dreva sa do zahraničia predal priemerne za 1135 korún. (jog)