
FOTO - REUTERS
Riadnou linkou Croatia Airlines včera priletel do Haagu generál Rahim Ademi , aby sa tu dobrovoľne vydal tribunálu pre zločiny v bývalej Juhoslávii. Ademi, pôvodom kosovský Albánec, pricestoval v generálskej uniforme. Tvrdí, že je nevinný a chce to súdu dokázať.
Tribunál poslal začiatkom júna Záhrebu zapečatený zatykač na dvoch chorvátskych generálov. Tým druhým je prakticky naisto Ante Godovina, do roku 1991 príslušník francúzskej cudzineckej légie. Ten sa však skrýva, takže po ňom chorvátska polícia vyhlásila pátranie, i keď bez uvedenia jeho mena. Generálov vinia zo zločinov na srbských civilistoch, spáchaných počas chorvátskej vojny za nezávislosť v rokoch 1992 - 1995. Podľa miestnych údajov tu prišlo o život asi 400 ľudí. Ademi bol veliteľ armády v oblasti tzv. Medackej kapsy, srbskej enklávy v Dalmácii blízko Gospiča, kde bolo pri operácii v roku 1993 zničených 11 srbských dedín a zavraždených najmenej 38 civilistov. Šesť dní po akcii ho povýšili na generálmajora.
Podľa iných zdrojov vinu za vraždenie nesú vtedajší náčelník generálneho štábu Janko Bobetko a generál Mirko Norac, ktorého mnohí Chorváti ospevujú ako národného hrdinu. Haag si naňho zatiaľ siahnuť netrúfa - už pokus pozvať ho na výsluch v Chorvátsku spôsobil vo februári 100-tisícové demonštrácie a blokády ciest v okolí Splitu.
Ademi mal byť len malou poslušnou rybou. V každom prípade je pokojný odchod prvého chorvátskeho generála do Haagu veľkým víťazstvom vlády premiéra Ivicu Račana. Len pred deviatimi dňami prežila parlamentné hlasovanie o dôvere. Kameňom úrazu bola práve spolupráca s Haagom, proti ktorej sa stavalo nacionalistické jadro koaličných sociálnych liberálov (HSLS). Koalícia napokon zostala ako-tak celá a rozkol nastal v samotnej HSLS. Parlament vláde uložil preformulovať klauzulu ústavy o spolupráci s Haagom, prijatú pod medzinárodným tlakom ešte za Franja Tudjmana v roku 1996, ale nikdy dôsledne neuplatňovanú.
Chorvátsko smeruje do Európy. Aj s vedomím, že k tomu bude patriť aj prehodnotenie temných kapitol nedávnej histórie. Na tom nič nezmení ani nedávna výzva špičkových športovcov, napríklad tenistu Gorana Ivaniševiča, na obranu generálov.
Mirka Noraca čaká domáci súd. Podľa analytikov by nacionalisti v Chorvátsku ani v prípade predčasných volieb už nemali šancu na víťazstvo.
BAŠA JAVŮRKOVÁ