Mahley s tým, že navrhované sprísnenie dohľadu by ohrozovalo „národnú bezpečnosť USA, pretože sa vzťahuje na dôverné obchodné informácie“.
Washington však naďalej podporuje medzinárodnú zmluvu o zákaze biologických zbraní z roku 1972, zdôraznil Mahley. Návrh na sprísnenie dohľadu, ktorý už takmer desať rokov pripravujú zástupcovia mnohých členských štátov OSN, však nie je pre USA prijateľný ani v prípade dodatočných zmien v texte. Spojené štáty preto skoro predložia návrh textu spresňujúceho dodatku, ktorý by podľa ich názoru umožnil dosiahnutie kompromisu.
Podľa maďarského diplomata Tibora Tótha, ktorý vedie expertnú skupinu vypracúvajúcu návrh za OSN, však prakticky všetky ostatné zo 143 štátov, ktoré zmluvu o zákaze biologických zbraní ratifikovali, jeho návrh textu prijali. Nová kontrolná klauzula ku zmluve sa má v jednotlivých signatárskych štátoch schváliť do marca tak, aby dodatok mohol vstúpiť do platnosti ešte tento rok. Pri uzatváraní pôvodnej zmluvy v časoch studenej vojny sa do textu nezahrnuli väčšie podrobnosti o spôsobe kontrol, pretože použitie biologických zbraní sa nepovažovalo za pravdepodobné (hlavný odstrašujúci nástroj sa videl v jadrových zbraniach). Súčasný dlho pripravovaný návrh mal zabezpečiť, aby bolo možné uskutočňovať medzinárodné inšpekcie v podozrivých krajinách a nepoškodzovať pritom legálne pôsobiace biologické továrne či laboratóriá.
Profesor Bradfordskej univerzity Graham Pearson, britský expert na biologické zbrane, ktorý rokovania pozoroval, sa amerického postoja obáva. Tvrdí, že Washington sa dopustil hrubej chyby, ktorú by mali opäť zvážiť. „Som sklamaný,“ povedal v rozhovore pre BBC. Protokol by podľa neho poslúžil všetkým. (čtk, taa)