
Rozzúrený dav včera v Skopje útočil na budovy zahraničných inštitúcií a veľvyslanectiev. FOTO - TASR/EPA
cu v Európe (OBSE) - Mircea Geoana dnes cestujú do Macedónska, aby zabránili ďalšej potenciálnej vojne na Balkáne. Robertson včera v Bruseli vyhlásil, že medzinárodná misia bude rokovať s macedónskym prezidentom Borisom Trajkovským, predstaviteľmi vlády a lídrami politických strán slovanskej i albánskej národnosti.
Šéf NATO ubezpečil, že cieľom misie je prinútiť obe strany, aby zložili zbrane a posadili sa za rokovací stôl. „Je to jediná schodná cesta,“ povedal. „Situácia v Macedónsku je kritická. Krajina je pred vážnymi rozhodnutiami a urobím všetko možné, aby sa zodpovedné osoby rozhodli správne. Nechcem, aby išli po ceste vojny, ale mieru,“ uviedol Robertson.
Generálny tajomník NATO vidí zachovanie suverenity, územnej celistvosti iba na mierovej ceste. Rovnako zdôraznil, že Macedónsko „sa nemôže stať scenárom etnických čistiek“. Lord Robertson rovnako požiadal všetkých macedónskych politických predstaviteľov, ktorí obvinili alianciu z „nadržiavania albánskym rebelom, aby zanechali nezodpovedné správanie“. Pre Robertsona je zrejmé, že práve tento postoj prispel k vytváraniu prostredia pre ozbrojené útoky proti budovám zahraničných inštitúcií a veľvyslanectiev v Skopje.
Medzinárodné mierové zbory NATO v Kosove (KFOR) včera na hraniciach s Macedónskom zadržali 55 podozrivých Albáncov, u ktorých našli rôzny vojenský materiál.
Macedónska vláda sa však vyhráža novou ofenzívou proti albánskym povstalcom z UCK.
Rozhodla sa ignorovať úsilie západných sprostredkovateľov a vyhlásila novú vojenskú ofenzívu, pokiaľ sa albánski povstalci nestiahnu z palebných pozícií, ktoré dobyli počas posledných dní v bojoch okolo Tetova na severozápade krajiny. „Pokiaľ sa povstalci nestiahnu na pôvodné pozície, nebudeme reagovať na návrhy žiadneho západného vyjednávača a nevylučujeme novú ofenzívu,“ povedal macedónsky minister obrany Vlado Bučkovski. Rozhnevaní Macedónčania, prevažne tí, ktorých albánski povstalci vyhnali zo svojich domovov v okolí Tetova, včera nadránom útočili na západné inštitúcie a veľvyslanectvá, pretože považujú snahy západných vyjednávačov o presadenie väčších práv pre albánsku menšinu za zaujaté a neobjektívne. Západné vlády, NATO i mierové sily KFOR v Kosove obviňujú z kolaborácie s Albáncami.
Nočné demonštrácie, pri ktorých rozhnevaný dav ničil aj podniky albánskych majiteľov, boli pokračovaním protestov, počas ktorých v utorok davy zaútočili na budovu parlamentu v Skopje a požadovali zásah bezpečnostných síl, aby sa mohli vrátiť do svojich domovov.
Nepokoje sa od budovy parlamentu rýchlo rozšírili do celého mesta a vymanili sa spod kontroly.
Dav sa pohol smerom k centru mesta, kde začal rozbíjať okná na západných veľvyslanectvách. Ako povedal pre CNN predstaviteľ britského ministerstva zahraničných vecí, niekoľko okien na ambasáde bolo rozbitých, nikto z personálu však neutrpel zranenia.
(taa, reuters, čtk, tasr)