
Mladí muži z celého Blízkeho východu opúšťajú domovy a rodiny, aby bojovali na strane Iraku. Mnohí tvrdia, že sú pripravení umrieť. FOTO - REUTERS
Tridsiatnik Adil Omar Abu Šinaf zo sýrskeho Damasku vypol televízor, vykročil smerom k telefónej búdke pri autobusovej zástavke a vytočil číslo svojich rodičov. „Idem do džihádu v Iraku,“ povedal do slúchadla namiesto pozdravu, píše denník The New York Times.
Otec mu požehnal a mama ho zaprisahala, aby o svojom pláne radšej nikomu nerozprával. Šinaf zložil telefón a vybral sa domov pripraviť sa na cestu. Stane sa jedným zo stoviek mladých mužov z arabského sveta, ktorí v týchto dňoch zamieria smerom k Bagdadu, aby si vyslúžili nebo. Nič to nestojí - iracké záujmové skupiny predplatia autobus.
Šinafova mama vedela, prečo syna vystríhala, aby o svojom úmysle mlčal. Vlády arabských zemí mladíkom hladným po večnej sláve v odchode do Iraku bránia. Na egyptských hraniciach preverujú agenti každého mladého muža - ak nepreukáže dôvod cesty, nepustia ho z krajiny. Aj v Saudskej Arábii v štátnej televízii vyzývajú veriacich, aby do Iraku necestovali.
Na internete sa to však hemží výzvami na svätú vojnu. „Irak privoláva dobrovoľníkov, lebo chce, aby sa z irackej vojny stala všearabská či až všeislamská vojna proti Amerike,“ hovorí Haitam Kailani, vyslúžilý sýrsky diplomat a bývalý generál.
Nadšení dobrovoľníci smerujúci do Iraku pozabúdali, ako ešte nedávno iracký režim nenávideli. Saddám, ktorý je nábožensky vlažný a známy popravami disidentských islamských vodcov, sa cez noc stal hrdinom.
Irackí úradníci zatiaľ každý deň ohlasujú v televízii prírastky do armády adeptov na posmrtný raj. Viceprezident Tahá Jásin Ramadán v utorok potvrdil, že už majú 6000 ľudí, z ktorých polovica vyjadrila želanie stať sa „tikajúcimi bombami“. Koľko z nich sa nakoniec naozaj opáše výbušninami, nikto predbežne nevie.
„Washington sa strategicky prepočítal, keď nepochopil, že boje v Iraku podnietia v okolitých krajinách prudké reakcie aj militantnú opozíciu,“ povedal pre denník Christian Science Monitor Rohan Gunaratna, autor knihy Al Kaída: Globálna sieť teroru. „Ak sa vojna predĺži, uvidíme do Iraku prichádzať svätých bojovníkov z Afriky, Ázie a Európy,“ dodáva Gunaratna.
Američanom sa zatiaľ namiesto oslobodzovania darí podnecovať myšlienky na pomstu. „Jednostranná americká vojna v Iraku posúva do zložitej situácie hlavne islamských liberálov,“ hovorí politológ Andrew Tan. Z radikálov sa stávajú spoločenskí prominenti a priestor na reformy islamských intelektuálov sa zúžil na minimum.
Čo je džihád
Arabské slovo džihád znamená „boj“. Niektorí si ho vykladajú ako osobný boj na obranu svojej viery a hodnôt proti škodlivým vplyvom zvonka. Pre iných džihád predstavuje povinnosť moslima zbavovať celý islamský svet západného vplyvu, ktorý sa prejavuje skorumpovanými vládcami a okupačnými armádami, píše BBC.
Na popud Egypťana Hassana al-Banna a Pakistanca Syeda Abul Ala Maududiho sa arabským svetom od začiatku dvadsiateho storočia prevalila vlna islámskeho obrodenia - odpoveď na chaos, ktorý v krajinách ostal po západných kolonizátoroch.
Obaja tvrdili, že hlavnou príčinou úpadku je myšlienka oddelenia náboženstva a štátnej moci, ktoré so sebou kolonizátori priniesli. (zo)