
Americký šéf diplomacie Colin Powell (vľavo) a jeho turecký partner Abdullah Gül. FOTO - ČTK/AP
poznamenať, že v USA „stále pretrváva pocit sklamania“ z tureckého rozhodnutia neumožniť americkým vojakom vstup do Iraku zo svojho územia, aj keď došlo k dohode vo viacerých otázkach.
Americký minister najprv diskutoval s tureckým šéfom diplomacie Abdullahom Gülom, neskôr sa stretol s premiérom Erdoganom, prezidentom Sezerom a hlavným veliteľom armády Ozkokom.
S ministrom zahraničných vecí sa dohodli na poskytnutí logistickej pomoci spojeneckým silám v Iraku. Turecká pomoc by sa mala týkať hlavne poskytovania pohonných látok a prevozu zranených zo severného Iraku. Zároveň by malo Turecko umožniť evakuáciu amerických zranených na svoju základňu Incirlik.
Citlivou časťou rozhovoru bola diskusia o severnom Iraku. Ankara totiž v obavách z kurdského separatizmu už skôr pohrozila, že pošle do tejto oblasti svojich vojakov. Powell sa preto snažil Turkov presvedčiť, aby od týchto plánov upustili. Rozsiahly turecký vpád by totiž podľa jeho slov mohol narušiť súčasné spojenecké aktivity v Iraku a vyvolať „vojnu vo vojne“. „Situácia je stabilná a nevidím žiadny dôvod na takúto akciu,“ povedal Powell.
Americký minister odletel večer z Ankary do Belehradu, odkiaľ sa dnes predpoludním presunie do Bruselu. Tam bude s predstaviteľmi Európskej únie a NATO rokovať o prebiehajúcej vojne v Iraku, ako aj o alternatívach pri jeho povojnovej obnove. Neočakáva sa však dosiahnutie širšej dohody, pretože postoj USA a Európy k týmto otázkam sa značne rozchádza. (mm, reuters)