
Najprv som dobre zamieril, počkal som si kým sa priblíži na dostrel a potom bác! A bol dole. Iracký roľník Mingaš sa stal v Kuvajte zrejme najpopulárnejším Iračanom. FOTO – REUTERS
Neznamená to, že sú Kuvajťania bezcitní a cynickí. Pomáha im to prekonávať okamihy napätia, keď jačia poplašné sirény ohlasujúce ďalšiu letiacu irackú raketu. A tiež celkovú traumu z vojny v susednej krajine, ktorú inak napäto sledujú v televízii.
„Aha, je tu ďalšia,“ stláča Ahmed Mutarjí nedočkavo pípajúci mobil s farebným displejom a o chvíľu sa už nahlas rehoce. Mládež v nabitej kaviarni Starbucks uprostred luxusného nákupného strediska „Marina Mall“ na pobreží Kuvajt City sa otáča a pokrikuje: „Zase Mingaš? Koho dal dole teraz? Americký raketoplán?“
Hlavnou postavou tejto vojny nie je v Kuvajte George Bush, ani Saddám Husajn, ani generál Franks, ale Mingaš, arabský ostrostrelec. Veselým hrdinom vojny sa arabský Robin Hood stal v Kuvajte potom, čo iracká televízia pred niekoľkými dňami ukázala krepčiacich dedinčanov s obyčajnými puškami pri spadnutej americkej helikoptére Apache.
Podľa irackého ministra informácií Saháfa to boli práve títo dedinčania, obyčajní farmári, ktorým sa podarilo opancierovaný vrtuľník zostreliť. Propagandistický výplod Bagdadu v Kuvajte okamžite zabral, ale opačne, než to iracký režim plánoval. Stal sa terčom mnohých vtipov.
„Vieš, čo sa stalo? Nie? Niečo úžasné. Mingaš zostrelil v púšti americkú ponorku!“ Alebo: „Americká vojnová flotila v Perzskom zálive berie nohy na ramená. Vieš prečo? Mingaš vyrazil s prútom na ryby.“ A ďalší: „Mingaš vraj začal zarábať pekné peniaze. Organizuje kurzy: Ako chytiť Apache!“ Ešte jeden: „Mingaš si nechal patentovať pušku, ktorou zostrelil americkú helikoptéru. Dal jej meno „mingašnikov.“ A ešte: „Mingaš zahynul a stal sa mučeníkom. Ako sa to preboha stalo? Chytal do siete neviditeľný bombardér Stealth!“
Ale sú i ďalšie vtipy, ktorými si Kuvajťania uľahčujú obrazy vojny, ktorá sa odohráva kúsok od nich. „Pozri, mám pre teba správu. Chemické plyny vraj pôsobia len na pekných ľudí. Tak ty sa báť nemusíš.“ Alebo: „Kuvajtský muž príde neskoro domov s kamarátom a žena mu nadáva. Potom naraz spustia sirény, ona sa strašne vydesí, až omdlie. Muž si ju vôbec nevšíma a kamarát sa tomu čuduje. No čo, hovorili, že sa pri poplachu nemáme dotýkať čudných predmetov.“
Autor: PETR PRAVDA, MF Dnes, Kuvajt pre SME