
Na prvom zábere je Jessica Lynchová v roku 2000. Na druhom ju americkí vojaci odnášajú do bezpečia. FOTO - ČTK/AP
Zrazu tam vtrhli americké zvláštne jednotky, špeciálne trénované na záchranu vojnových zajatcov. Prišla záchrana.
„Spojenecké sily splnili úspešne záchrannú misiu. Vojnová zajatkyňa je späť na území kontrolovanom spojencami,“ oznámil generál Vincent Brooks. Tradíciou americkej armády je, že sa pokúša o záchranu vlastných ľudí a pátra po mŕtvych telách svojich vojakov.
Jessica Lynchová (19) má zlomené obidve nohy a rameno i niekoľko strelných poranení. Jej zdravotný stav je však stabilizovaný.
„Amerika je národ, ktorý neopúšťa svojich hrdinov. Jessica je v bezpečí a je na lepšom mieste, ako bola predtým,“ povedal Jim Wilkinson z ústredného velenia v Katare.
Všetko sa začalo, keď jej vozidlo odbočilo na nesprávnom mieste neďaleko Násiríje. Úlohou jej jednotky je údržba a oprava ťažkej techniky. Zo zálohy ich napadli Iračania. Dva tanky T-55 sprevádzali pešiaci, pravdepodobne fedajíni.
Zajali dvanástich Američanov, zábery piatich z nich neskôr vysielala iracká televízia a arabská stanica al-Džazíra. Dvoch Američanov neskôr vyhlásili za mŕtvych, Jessica patrila medzi nezvestných.
„Je to také obyčajné dievča zo Západnej Virgínie s dobrým srdcom, vždy chcela byť učiteľkou na základnej škole,“ hovorila o Lynchovej jej sesternica v čase, keď rodina nevedela, čo sa s ňou stalo.
Poznali ju ako Jessie a k vojakom sa vraj dala najmä preto, že si nevedela nájsť prácu v jej rodnom meste Palestine, ktoré sa svetu nedávno pripomenulo, keď naň dopadli úlomky z raketoplánu Columbia.
Spravodajcom zo CIA sa podarilo zistiť, kde v Iraku leží Jessica. O prísne utajenej akcii sa včera ešte stále viac nevedelo, ako vedelo. Denník The Washington Post však zistil, že Američania pre Iračanov pripravili návnadu. Aby Jessicu oslobodili, spustili rozsiahlu akciu. CIA poskytla ústrednému veleniu údaje o mieste, kde zajatkyňu zadržiavajú. Zvláštny oddiel určený na vyslobodzovacie operácie, ktorý je v Perzskom zálive pripravený 24 hodín denne, dostal povolenie na akciu.
Americká námorná pechota v Násiríji podnikla veľký vojenský útok s tankami a obrnenými vozidlami, pri ktorom obsadili aj kľúčový most cez rieku Eufrat. Akcia bola dobre skoordinovaná, 15 minút potom ako sa podarilo získať most, zaútočilo špeciálne komando na nemocnicu, v ktorej zo všetkých zajatcov Jessicinej jednotky ležala len ona.
U Lynchovcov vo Virgínii sa vraj chystá veľká oslava. Keď Jessicinmu otcovi oznámili, že dcéra je v amerických rukách, išiel na ulicu a radostne mával, povedala pre Washington Post bývalá učiteľka Lynchovej. Amerika má vojnovú hrdinku.