Vývoj v Iraku a s ním aj prognózy ďalšieho vývoja vojny sa menia zo dňa na deň. Ešte začiatkom týždňa sa väčšina správ zhodovala v tom, že si budú musieť spojenci pred rozhodujúcim útokom na Bagdad dať pauzu. Potrebujú vraj doplniť sily a výstroj a hlavne zabezpečiť zásobovacie línie. Odborníci sa zhodli, že spojenci potrebujú najmä dostať pod kontrolu územie, ktoré majú za chrbtom a cez ktoré sa v prvej fáze vojny iba prehnali smerom na Bagdad.
Včera naopak hovorili všetci britskí a americkí vojenskí činitelia o tom, že postup na Bagdad pokračuje a podľa londýnskeho denníka Times sa dokonca vraj do 48 hodín začne rozhodujúca bitka o Bagdad.
Dôvody opätovnej zmeny taktiky nie sú jasné.
Môže to byť pružná a pragmatická reakcia na fakt, že Američania boli v bojoch o prístupové cesty k Bagdadu v posledných dvoch dňoch mimoriadne úspešní a odporu Iračanov dochádza dych. To by naznačovali správy o úspešnom postupe z juhu a o zničení či rozpade divízií Republikánskych gárd. Okrem tlaku spojeneckých pozemných jednotiek môžu stáť za oslabením Iračanov vzdušné útoky, ktoré intenzitou výrazne prekonávajú predchádzajúce a až teraz dosahujú úrovne, ktorá bola očakávaná v prvých dňoch vojny. Množia sa tiež správy o Iračanoch, ktorí sa vzdávajú, dezertujú z bojiska či naopak, pomáhajú spojencom pri stopovaní Saddámových fedajínov alebo funkcionárov strany Baas.
Nezaškodí však opatrnosť, optimistických a neskôr dementovaných správ už spojenci vydali dosť.
Druhou možnosťou je v tejto vojne plnej zavádzania a spravodajských hier jednoducho to, že mali správy o pauze Iračanov zmiasť.
Treťou a nešťastnejšou možnosťou by bolo, ak by sme boli svedkami ďalšej improvizácie. Je totiž možné, že posledná operácia je len reakciou na množiace sa kritiky doterajšej taktiky a spojenci sa len snažia v nej pokračovať, nech to stojí, čo to stojí. Išlo by opäť skôr o politické ako vojenské rozhodnutie.
Analytici každopádne prijímajú správy o skorom začiatku dobýjania Badgadu skôr skepticky. Ich postoj vychádza aj z toho, že nie je jasné, čo by vlastne to dobýjanie malo znamenať. Je málo pravdepodobné, že by sa spojenci do dvoch dní vrhli do pouličných bojov v päťmiliónovom irackom hlavnom meste.
Začiatok rozhodujúcej bitky bude preto pravdepodobne v prvých dňoch znamenať obkľúčenie a izoláciu mesta a ďalšie drobenie irackej obrany a hlavne odhodlanie bojovať s pomocou leteckých úderov, delostrelectva a lokálnych výpadov pozemných jednotiek.