Bratislava 2.apríla (TASR) - Inštitút dohôd o vykonaní práce sa často zneužíva na nelegálnu prácu, pričom v niektorých prípadoch dochádza aj k jej súbehu s poberaním podpory v nezamestnanosti. V správe o vyhľadávaní a potieraní nelegálnej práce za 2. polovicu minulého roka, ktorú dnes vzala na vedomie vláda SR, to konštatovali príslušné kontrolné orgány.
"Inštitút dohôd o vykonaní práce, najmä jej rozsah 300 hodín ročne, je problematické v praxi skontrolovať, pretože zamestnávateľ nemá povinnosť viesť evidenciu pracovného času, ako je to pri riadnom pracovnom pomere. Často sa pritom zneužíva na "legalizáciu" nelegálnej práce v prípade jej odhalenia, keď zamestnávatelia dodatočne ešte v priebehu kontroly predložia vypísané a antidatované dohody," uvádza sa v správe, ktorú skompletizoval a predložil rezort práce.
Ministerstvo práce napriek tomu inštitút dohôd o vykonaní práce s časovým ohraničením na 300 hodín ročne ponecháva v platnosti aj v novele Zákonníka práce, ktorá je v súčasnosti v parlamente a mala by nadobudnúť účinnosť 1. júla tohto roka. Podľa hovorcu rezortu Martina Danka je existencia dohôd o vykonaní práce potrebná vzhľadom na to, že sa ňou upravujú špecifické jednorazové činnosti, ktoré sú vymedzené konkrétnym výsledkom, a zamestnávateľ nemá dôvod so zamestnancom uzatvárať pracovný pomer. Týka sa to napríklad zberu úrody alebo vymaľovania kancelárskych priestorov. "Išli by sme sami proti sebe, keby sme zrušením tohto inštitútu znížili flexibilitu trhu práce," vysvetlil prístup ministerstva M. Danko.
Inštitúcie, ktoré sa podieľajú na odhaľovaní nelegálneho zamestnávania, v správe konštatovali, že jej kontrola stále nie je príliš efektívna. Orgány Národného inšpektorátu práce (NIP), ktorý od polovice roka 2001 prevzal kompetencie v oblasti kontroly dodržiavania pracovno-právnych a mzdových predpisov, a teda aj "čiernej" práce, za júl až december 2002 zistil 71 nelegálne pracujúcich, čo je o 8 viac ako v 1. polroku 2002. Inšpektori pritom preverili na pracoviskách vyše 19 800 osôb. Za zistené prípady zamestnávania "na čierno" navrhli udeliť 35 pokút vo výške takmer 2,3 milióna Sk. Najväčší podiel na pokutách mali pritom subjekty s počtom do 9 zamestnancov a z hľadiska právnej formy podnikatelia ako fyzické osoby a spoločnosti s r. o.
Na kontrole nelegálnej práce v zmysle podpísanej dohody o koordinácii participujú aj ďalšie inštitúcie, ako Národný úrad práce (NÚP), Sociálna poisťovňa, rezort financií i vnútra. Zložky Policajného zboru napríklad pri kontrolných akciách v sledovanom období odhalili 47 nelegálne zamestnaných osôb. NÚP preveril 303 zamestnaných cudzích príslušníkov, z ktorých 30 robilo na slovenskom území nelegálne.