Mníchov 2. apríla (TASR) - Vojna prináša nekonečné množstvo tragédií, ktoré bolia o to viac, o čo konkrétnejšie sú informácie o nich, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung.
Raz spustia vojaci paľbu na auto, ktoré sa plnou rýchlosťou rúti k miestu cestnej kontroly a neskôr vysvitne, že sú v ňom len ženy a deti. Už o malú chvíľu sa do sveta rozletia informácie o pokrútených detských telíčkach v náručiach zastrelených matiek. Len niekoľko dní predtým prinášali televízne stanice iný - rovnako otrasný obraz - roztrhané telá štyroch amerických vojakov, ktorí sa blížili k posádke taxíka, volajúcej o pomoc. V taxíku sedel samovražedný atentátnik, pokračuje SZ.
Každá takáto scéna zvyšuje tlak na USA, ktoré - na rozdiel od Saddáma Husajna - sľúbili, že budú viesť čistú vojnu. Počiatočným cieľom amerických generálov a ich spojencov bolo ukončiť vojnu čo najskôr a podľa možností zabrániť utrpeniu civilného obyvateľstva. Iracká strana robí všetko preto, aby sa tieto zámery nenaplnili. Preto si zvolila metódu partizánskeho boja, rozsievania nedôvery a zvyšovania agresie - tak u vojakov spojeneckých armád ako aj v radoch civilného obyvateľstva, konštatuje denník.
Aj v tomto prípade sa však potvrdzuje stará známa pravda - že násilie bude vyvolávať vždy ďalšie násilné činy. Boj proti teroru brachiálnymi stratégiami je cesta, ktorá nikam nevedie. Uvedomilo si to aj velenie britských vojsk v Iraku - a išlo v tejto oblasti príkladom. Vojaci Jej veličenstva zastavujú autá pred kontrolnými stanovišťami mávaním a v irackom meste Umm Kasr zamenili helmy za barety - ako signál zmiernenia napätia. Cesta, ktorá je v prvej bojovej línii síce nezvyčajná, avšak jediná vhodná na to, aby si získala srdcia ľudí, izolovala teroristov a chránila civilné obyvateľstvo, uzatvára SZ.