BONN – Plány Spojených štátov na vytvorenie národného systému protiraketovej obrany (NMD) boli hlavnou témou medzinárodnej konferencie o bezpečnostnej politike, ktorá bola cez víkend v Mníchove. Nový americký minister obrany Donald Rumsfeld pred asi 200 účastníkmi z 30 krajín vyhlásil, že nebezpečenstvo „masívnej atómovej vojny už nehrozí tak, ako v minulosti.“ Žiadny americký prezident však podľa jeho slov nemôže vystaviť svoj národ hrozbe, ktorú predstavujú „teroristické štáty, kufríkové bomby a kybernetickí teroristi.“ Rumsfeld dodal, že USA sú ochotné „pomôcť priateľom a spojencom, keby boli vystavení raketovým útokom.“
Nemecký kancelár Gerhard Schröder vyslovil výhrady voči týmto plánom. Varoval pred „odcudzením“ medzi USA a Európou: „Musíme sa naučiť zodpovedne zaobchádzať aj s príležitostnými názorovými rozdielmi a záujmami.“ Pripomenul, že „Európania chcú o NMD viesť s USA dialóg.“ Nemecko sa obáva, že americký projekt protiraketovej obrany by mohol zaťažiť vzťahy s Ruskom. Minister zahraničných vecí Joschka Fischer preto žiadal ďalšiu sieť dohôd o jadrovom odzbrojení. „NMD nesmie viesť k novým pretekom zbrojenia,“ povedal Fischer.
Generálny tajomník NATO George Robertson sa vyslovil za „väčšiu váhu Európy v rámci transatlantickej aliancie.“ Naliehal na prehĺbenie vlastnej európskej bezpečnostnej a brannej štruktúry. Vzhľadom na plánované rozšírenie NATO zdôraznil, že „silná Európa môže byť pre USA v globálnej zodpovednosti lepším partnerom.“
Bezpečnostný poradca ruského prezidenta Sergej Ivanov opätovne potvrdil odmietavý postoj Ruska voči NMD. Americké plány vraj podkopávajú základy globálnej strategickej stability. „Zmluva o obmedzení protiraketovej obrany ABM z roku 1972 tak stráca svoj zmysel,“ vyhlásil Ivanov a dodal: „Rusko je v stave nájsť vlastnú odpoveď na projekt NMD.“ Novej špirále zbrojenia by sa dalo zabrániť iba „vytvorením globálneho kontrolného systému nerozširovania jadrových zbraní“.
PRE SME – VLADIMÍR MÜLLER