Hodnotenie vyvolalo protesty

Minulotýždňové majstrovstvá sveta v hlavnom meste USA Washingtone zapísali do dejín krasokorčuľovania niekoľko významných kapitol. V ľadovej aréne MCI Center sa síce bojovalo inak než v Iraku, napriek tomu vojna neobišla ani športovcov. Väčšina z nich ...


Kanadský tanečný pár Shae-Lynn Bournová a Viktor Kraatz počas zlatej voľnej jazdy na MS vo Washingtone. FOTO - ČTK/AP


Minulotýždňové majstrovstvá sveta v hlavnom meste USA Washingtone zapísali do dejín krasokorčuľovania niekoľko významných kapitol. V ľadovej aréne MCI Center sa síce bojovalo inak než v Iraku, napriek tomu vojna neobišla ani športovcov. Väčšina z nich sa pokúšala presvedčiť novinárov, že sa ich vývin konfliktu počas pretekov netýka: „Sme tu, aby sme robili svoju prácu a tou je korčuľovanie,“ komentovala vojnovú tému novopečená kanadská majsterka sveta v tancoch na ľade Shae-Lynn Bournová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Boje sa zvádzali na ľade i mimo neho a k demonštráciám proti vojne sa pridala i jedna krasokorčuliarska. Protestným pochodom cez Washington demonštrovali fanúšikovia proti súčasnému hodnotiacemu systému. Ten dáva priestor na rozhodovanie štrnástim rozhodcom. Udelené známky systém zoradí od najnižšej po najvyššiu a náhodne určí deväť rozhodcov, ktorých známky sa budú pre danú súťaž započítavať do výsledného hodnotenia pretekára. Náhodný výber je utajený po celý čas trvania súťaže a keďže známky nemožno vzhľadom na zoradenie od najnižšej po najvyššiu priradiť k jednotlivým rozhodcom, tí zostávajú v anonymite. V praxi to znamená, že pretekári môžu dostať napríklad tri najvyššie známky, no nik počas súťaže nevie, či sú započítané do výsledného skóre, víťazstvo teda nezaručujú.

SkryťVypnúť reklamu

Systém vyvolal vrásky aj na tvárach krasokorčuliarov, posťažoval sa i legendárny majster sveta Alexej Jagudin: „Myslím, že by pretekári mali vedieť, kto ich ako ohodnotil.“ Systém náhodného výberu známok označilo vedenie Medzinárodnej korčuliarskej únie (ISU) za dočasný ako krok na zamedzenie ovplyvňovania rozhodcov a vystriedať by ho mal nový bodový systém testovaný už od budúcej sezóny v seriáli Grand Prix. Mal by dokonalejšie zohľadňovať všetky aspekty športového a umeleckého výkonu a prostredníctvom bodov určovať poradie. Z krasokorčuľovania tak vymiznú legendárne šestky, no malo by sa priblížiť k objektívnejšiemu spôsobu hodnotenia.

Washington sa stal pôdou na vznik novej organizácie World Skating Federation (WSF), ktorá vznikla ako reakcia na korupčné škandály v krasokorčuľovaní. Ako vyhlásili jej predstavitelia na tlačovej konferencii priamo v centre diania šampionátu, chcú odstrániť nadvládu ISU nad krasokorčuľovaním a prevziať patronát nad týmto športom. Podporu novovzniknutej organizácii vyjadrili viacerí športovci, tí súťažiaci sa zdráhali: „Nemám dostatok informácií, aby som sa k tomu vyjadril,“ povedal Viktor Kraatz z Kanady. Nadšenie pre vec a posolstvo pre krasokorčuliarov však prostredníctvom videovizitky zaslal bývalý majster sveta Kurt Browning: „Myslím, že krasokorčuľovanie by sa malo oddeliť od rýchlokorčuľovania, nemali by fungovať pod jednou strechou.“

SkryťVypnúť reklamu

Starosti z úplne odlišného súdka má novopečená majsterka sveta, domáca Michelle Kwanová. Do dejín krasokorčuľovania sa navždy zapísala ako prvá päťnásobná svetová šampiónka a po súťaži neskrývala nadšenie: „Tento rok bol pre mňa veľmi príjemný, lebo som bola správne uvoľnená. Uvedomila som si, že mám za sebou úžasnú korčuliarsku kariéru, nemám čo stratiť, niet čo zlepšiť - skrátka len ísť a korčuľovať.“ Iba 22-ročná Američanka, ktorá stála na svetových stupňoch víťazov permanentne od roku 1996, chce po súťaži zvoľniť tempo a začať si užívať život. „Medaily sú medaily, ale krasokorčuľovanie je o jazdení a úžasnom pocite, keď stojíte pred davom ľudí.“

Kwanová na záver kariéry nemyslí. Dokonca pokukuje po útoku na zlatú priečku i na olympijských hrách v Turíne 2006. „Je to ako ten nikdy sa nekončiaci pocit, myslím, keď sa ľudia pýtajú, prečo súťažím, prečo pokračujem,“ živo gestikuluje usmiata majsterka, „lebo som doteraz nemala pocit, že je toho dosť, že treba skončiť, že treba zavesiť korčule na klinec.“

SkryťVypnúť reklamu

Autor: TOMÁŠ KIKA pre SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 731
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 538
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 735
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 540
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 531
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 444
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 053
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 206
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu