
Každé auto musí zastať a posádka musí vystúpiť s rukami nad hlavou. FOTO - REUTERS
kí vojaci rozostrieľali dodávku, v ktorej sedeli ženy a deti. Zomrelo najmenej sedem ľudí. O pár hodín neskôr hliadka pri juhoirackej Šatre zastrelila šoféra bieleho pick-upu.
V obidvoch prípadoch išlo o civilné a takmer určite nevinné obete. Američania sa však boja irackej taktiky partizánskej vojny, nedokážu rozlíšiť, ktorí sú vojaci a ktorí nie.
Mikrobus nerešpektoval výzvy, aby zastal, biely pick-up išiel príliš rýchlo ku kontrole. Vo vypätej situácii to bol podľa americkej armády dôvod na obranu.
V sobotu odpálil samovražedný útočník taxík a zabil štyroch Američanov. Vzápätí spojenci sprísnili bezpečnostné opatrenia. Podozrivým sa stal každý Iračan. Saddám totiž do boja neposiela len vojakov, ale aj civilne oblečených samovrahov.
Ako v Izraeli
Experti upozorňovali, že to zmení obraz vojny. Prvé náznaky prišli už včera. Doteraz zomierali v Iraku civilné obete predovšetkým pri bombardovaní. Teraz sa vojna v Iraku začína podobať situácii v Izraeli: samovražední útočníci a armáda, ktorá nevie odkiaľ vlastne hrozí nebezpečenstvo. Američania začali stavať na cestách zátarasy, kontrolné veže.
Spojeneckí vojaci majú skutočne strach. Z irackej púšte stále častejšie počuť, že na takýto spôsob boja neboli pripravení. K strachu sa pridáva aj zlosť.
Dodávku plnú detí a žien zastavovali príslušníci tretej pešej divízie. Presne tej istej, ktorú v sobotu napadol samovražedný útočník. Bola v tom aj pomsta?
Dve verzie
Isté je, že oficiálna armádna verzia sa líši od tej, ktorú opísal reportér denníka The Washington Post pridelený k tejto jednotke.
Pentagon vyhlásil, že vojaci vodičku mikrobusu opakovane vyzývali, aby zastavila, potom varovne vystrelili do vzduchu a vzápätí trafili do chladiča. Auto sa ďalej rútilo smerom ku kontrolnému stanovišťu, a preto ho zlikvidovali.
Reportér však napísal, že to nebolo celkom tak. Kapitán Ronny Johnson skutočne vyzval auto, aby zastalo, a naozaj vydal povel, aby vypálili varovné výstrely. Vzápätí povedal do vysielačky aj povel, aby trafili do chladiča. Potom bolo počuť upozornenie vlastným jednotkám: „Neflákajte sa!“ kričal Johnson na predsunutú hliadku, ktorá žiadne varovné výstrely nevyslala. A potom prišiel povel: „Zastavte to auto, červená 1, zastavte ho,“ Vojaci vypálili niekoľko rán z dela.
„Prestaňte strieľať!“ reval Johnson a potom sa podľa reportéra pozrel do ďalekohľadu a nazlostene zasyčal do vysielačky: „Práve ste zabili jednu rodinu, a to len preto, že ste dostatočne rýchlo nevypálili varovné strely.“
Pentagon a novinár sa nezhodnú ani na počte obetí: oficiálna verzia hovorí o siedmich, reportér s odvolaním sa na výpovede priamo z jednotky o desiatich. Polovica z nich vraj nemala ani päť rokov.
Politická prehra
Spojenci sa bránia. Tvrdia, že na vine je Saddám a jeho perverzný spôsob boja, keď nasadzuje aj civilistov. V tejto situácii sa musia vojaci jednoducho brániť. Preto obete ľutujú. ale postup vojakov považujú za správny.
V Iraku a okolitých moslimských krajinách vojnu odsudzujú od začiatku. S každou civilnou obeťou rastie nenávisť voči Američanom a Britom a rozplýva sa sen, že ich budú vítať ako osloboditeľov.
Takéto prípady môžu spôsobiť, že Spojené štáty prehrajú „politickú vojnu“ o Irak, napísal denník The New York Times. Arabský svet totiž nebude zaujímať, ako incidenty vyšetríme a že prípadných vinníkov potrestáme. Podstatné je, že k nim vôbec došlo.
Sprísnené pravidlá
Po sobotnom samovražednom útoku spojenci sprísnili bezpečnostné opatrenia. Každé auto musí pred kontrolným stanovišťom zastať. Všetci musia vystúpiť so zdvihnutými rukami a podrobiť sa osobnej prehliadke.
Popri spojeneckých konvojoch už nemôžu prechádzať iracké autá a nákladiaky.
Ak auto nezastane po ústnych poveloch ani výstražných výstreloch, vojaci majú právo zabíjať. (kos)