
Veľa dôchodcov žije na hranici chudoby. V dôsledku balíčka ekonomických opatrení ich životná úroveň tento rok dokonca klesne. Priemerný slovenských dôchodca musel vlani vystačiť so 6100 korunami. Napríklad v Česku dostával penzista po prepočítaní kurzového rozdielu takmer o 3400 korún viac.
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Každý piaty Slovák je dnes penzistom. Pracujúci im platia každý rok na dôchodky viac peňazí, vlani to bolo takmer osemdesiat miliárd. V prepočte živia desiatich penzistov sedemnásti pracujúci. Ani tento pomer však veľa dôchodcov žije na hranici chudoby. V dôsledku balíčka ekonomických opatrení ich životná úroveň tento rok dokonca klesne.
Štát pravidelne zvyšuje penzie, inak to nebude ani tento rok. Minister práce Ľudovít Kaník navrhne vláde, aby schválila rast dôchodkov o päť percent. Ak kabinet jeho návrh prijme, priemerný starobný dôchodok sa od júla zvýši o vyše tristo korún. Toto navrhované zvýšenie nekorešponduje s dopadmi zdražovania o takmer deväť percent.
Päťpercentné zvyšovanie dôchodkov je limitované možnosťami štátu. „V našom rozpočte počítame s júlovou valorizáciou o päť percent. Vyšlenili sme na ňu viac ako dve miliardy korún. Ak parlament navrhované percento nezvýši, nemali by u nás vzniknúť vážnejšie problémy,“ vyhlásila hovorkyňa Sociálnej poisťovne Andrea Kadnárová.
Navrhované zvyšovanie penzií je nižšie, ako vzrástli tento rok životné náklady dôchodcov. Ministerstvo financií predpokladá tohtoročný rast cien o 8,8 percenta, čo je o dve tretiny viac, ako rezort práce navrhuje zvýšiť dôchodky. Je preto pravdepodobné, že konečné percento zvýšenia dôchodkov sa ešte stane predmetom ostrých politických diskusií.
Slovenské dôchodky sú nízke aj v porovnaní s okolitými krajinami. Napríklad v Česku sú penzie o polovicu vyššie ako u nás. Kým priemerný český penzista dostával vlani dôchodok 6830 českých korún, jeho slovenský ‘kolega‘ musel vystačiť so 6100 slovenskými korunami. Po prepočítaní kurzového rozdielu dostával český dôchodca o takmer 3400 korún viac.