BANSKÁ BYSTRICA – Poslanci banskobystrického mestského zastupiteľstva po tom, ako vlastné odmeny schválili až na druhýkrát a primátor uznesenie nepodpísal, na včerajšom rokovaní neboli schopní odhlasovať plat a odmeny primátorovi Jánovi Králikovi.
Podľa návrhu mal Králik dostávať mesačný plat okolo 60-tisíc korún a ročnú odmenu takmer 160-tisíc korún. Niektorí poslanci však mali výhrady, že návrh nebol prerokovaný v mestskej rade a navrhli, aby odmeny a plat schvaľovali až na najbližšom rokovaní mestského parlamentu.
Poslanec Igor Cmarko navrhol primátorovi znížiť plat oproti minulému roku o 4500 korún a navrhované odmeny o vyše 50-tisíc korún. Zastupiteľstvo však odhlasovalo, že sa príjmami primátora budú zaoberať až neskôr.
„Sám som nesúhlasil s navrhovanou výškou svojho platu. Už ten, ktorý mám teraz, je vysoký a10-tisíc dávam každý mesiac naspäť do rozpočtu. Návrh poslanca Cmarka sa mi zdá korektný,“ konštatoval primátor. Na margo výšky ročných odmien uviedol, že keby mu ich zastupiteľstvo odsúhlasilo v navrhovanej výške 158-tisíc korún, je pripravený 50 percent vrátiť do rozpočtu mesta.
Poslanci mestského zastupiteľstva sa už tretíkrát zaoberali aj svojimi odmenami. Pôvodne schválené uznesenie, podľa ktorého mali poslanci dostávať najviac 7 740 korún mesačne, totiž primátor Králik nepodpísal. Včera si poslanci odhlasovali paušálne odmeny 2700 korún mesačne a najvyšší príjem sa môže vyšplhať na 7-tisíc korún. Králik včera pre SME povedal, že uznesenie o odmenách poslancov podpíše, takže do platnosti by malo vstúpiť od budúceho mesiaca.
Ešte pred dvoma týždňami primátor vyhlásil, že odmeny poslancov, ktoré by sa pohybovali do výšky minimálnej mzdy alebo podpory v nezamestnanosti, by boli pre neho prijateľné. (wm)
Obce už majú aj kompetencie pri vyvlastňovaní
KOŠICE – Od včerajška prešli na obecné samosprávy aj kompetencie na úseku vyvlastňovacieho konania. Na stavebné úrady obcí v Košickom kraji má prejsť z okresov 31,6 funkčných miest. Ako informovala pracovníčka kancelárie prednostu Krajského úradu Košice Andrea Schwartzová, krajský úrad bude vykonávať štátnu správu pre úsek stavebného poriadku a vyvlastňovacie konanie v druhom stupni ako odvolací orgán. Na krajský úrad prešli aj kompetencie na úseku územného plánovania.
,,Neviem vám povedať, koľko spoločných a samostatných úradov zabezpečujúcich úlohy na úseku stavebného poriadku v kraji vzniklo od prvého januára. Obce majú povinnosť nám to nahlasovať počas tohto mesiaca. Nemáme zatiaľ prehľad nielen o počtoch úradov, ale ani o ich materiálno-technickom a personálnom vybavení,“ povedala zástupkyňa vedúceho oddelenia Františka Kupčeková. Uviedla, že odbor bude plniť funkciu odvolacieho orgánu v prípadoch, ak niektorá zo zúčastnených strán nebude spokojná s rozhodnutím v stavebnom či vyvlastňovacom konaní na prvom stupni.
,,Neočakávame vážnejšie problémy čo sa týka vyvlastňovacieho konania, pretože takýchto prípadov je málo. V minulom roku sme mali približne päť prípadov,“ povedala Kupčeková. (sita)
Kontrolór chcel nastúpiť, primátor bol proti
MARTIN – Peter Kašuba sa aj napriek pozastavenému uzneseniu martinského mestského zastupiteľstva o jeho voľbe do funkcie kontrolóra stále cíti legitímne zvolený a včera chcel nastúpiť do práce. Primátor Martina Stanislav Bernát s ním neuzavrel pracovnú zmluvu.
Voľba kontrolóra je podľa Kašubu výlučne v právomoci mestského zastupiteľstva.
Primátorom pozastavené uznesenie nemá vplyv na voľbu, tvrdí Kašuba, ako aj ďalší mestskí poslanci. Preto vopred listom oznámil primátorovi, že nastupuje do funkcie podľa legitímnej voľby a preberie si dokumentáciu a kanceláriu.
„Pracovný pomer nemôže vzniknúť voľbou, ale podpísaním pracovnej zmluvy,“ uviedol primátor Bernát, ktorý včera Kašubu informoval, že nesúhlasí s uzatvorením pracovného pomeru. Podľa primátora môžu poslanci prijímať závery len uznesením, a to je práve on oprávnený pozastaviť. Tento spôsob využil 3. marca preto, že uznesenie bolo zvlášť nevýhodné pre mesto. „Národné a kultúrne centrum Slovákov musia zastupovať ľudia, ktorí majú etiku a morálku,“ dodal Bernát. Kašuba už podal podnet na Okresnú prokuratúru v Martine na preverenie platnosti voľby kontrolóra.
Mestské zastupiteľstvo zvolilo Petra Kašubu do funkcie hlavného kontrolóra v tajnom hlasovaní vo februári s nástupom od 1. apríla. Na tom istom zasadnutí prijalo uznesenie o jeho zvolení do funkcie.
Martinský primátor výkon tohto uznesenia pozastavil. Poslanci na mimoriadnom zasadnutí 17. marca primátorov krok osúhlasili. V tajnom hlasovaní platnosť uznesenia potvrdilo 17 z 27 prítomných poslancov, na opätovnú platnosť uznesenia bola potrebná trojpätinová väčšina.
(tasr)
Mesto Košice plánuje predať 60 výtvarných diel
KOŠICE – Mesto Košice chce predať 60 výtvarných diel slovenských autorov, ktorých je vlastníkom. Dražba sa uskutoční dnes na košickom magistráte. Vyvolávacia cena piatich „najlacnejších“ obrazov predstavuje 2 200 korún, vyvolávacia cena najvyššie ohodnoteného obrazu predstavuje 28 100 korún. Medzi draženými obrazmi sú i diela viacerých známych košických výtvarníkov – Mikuláša Rogovského, Ladislava Zozuľáka či Huberta Čepišáka.
Podľa podmienok dražby záujemca musí zvýšiť svoju ponuku oproti vyvolávacej cene minimálne o 200 korún. Mesto nevyžaduje zloženie dražobnej zábezpeky. Kupujúci je však povinný za vydražený obraz zaplatiť ihneď po „priklepnutí“, ak nie je jeho suma vyššia ako 100-tisíc korún.
Prostriedky získané v dražbe chce mesto využiť na zlepšenie príjmovej časti svojho rozpočtu. (tasr)