BRATISLAVA – Viac ako dve tretiny občanov si myslia, že zvýšenie cien viacerých tovarov a služieb v prvých mesiacoch roka im výrazne skomplikovalo život. Prieskum verejnej mienky od 11. do 17. marca uskutočnil na reprezentatívnej vzorke 2227 respondentov odbor mediálneho výskumu Slovenského rozhlasu.
Vyše štyroch percent opýtaných hovorí, že po zvýšení cien nemajú dosť peňazí ani na zabezpečenie základných životných potrieb. Väčšie komplikácie a nutnosť odrieknuť si viacero vecí priznala viac než tretina respondentov a takmer 28 percent účastníkov prieskumu hovorí, že svoje výdavky bude musieť obmedziť len na nevyhnutné poplatky za bývanie, dopravu, stravu a prípadne lieky.
Takmer piatim percentám oslovených zvýšenie cien nerobí žiadne problémy, necelých 25 percent povedalo, že ak sa uskromní, dokáže vyššie ceny zvládnuť bez výraznejších ťažkostí.
Zvýšenie cien niektorých tovarov a služieb považujú za dôsledok nepremyslenej sociálno-ekonomickej politiky súčasnej vlády viac ako tri štvrtiny opýtaných. Sedem z desiatich oslovených hodnotí úpravu cien ako opodstatnenú, mala by sa však diať postupne. Približne rovnaký počet respondentov v zdražovaní vidí dôsledok zlého hospodárenia vlády Mikuláša Dzurindu v rokoch 1998 až 2002 a 54,3 percenta občanov ho označilo za dôsledok zlého hospodárenia vlády Vladimíra Mečiara v rokoch 1994 až 1998.
Viac ako polovica opýtaných súhlasí s tvrdením, že zvýšenie cien je nevyhnutnou daňou za plánovaný vstup Slovenska do Európskej únie. Iba 35,3 percenta respondentov si myslí, že zvýšenie cien niektorých tovarov a služieb je nevyhnutnou súčasťou reformných krokov vlády. (sita)